Pracownicy zamierzają przejąć GSR

Cezary Pytlos
opublikowano: 22-06-1999, 00:00

Pracownicy zamierzają przejąć GSR

Jeszcze w tym, a najpóźniej w przyszłym miesiącu zostanie prawdopodobnie zarejestrowana spółka pracowników i menedżerów Gdańskiej Stoczni Remontowej. Przejmie ona kontrolę nad firmą, której prywatyzację przewidziano na ten rok. W przyszłym miesiącu resort skarbu ogłosi przetarg na doradcę prywatyzacyjnego stoczni.

Gdańską Stocznię Remontową skomercjalizowano 17 grudnia ubiegłego roku.

— Chcemy sprywatyzować firmę jeszcze w tym roku — mówi Magda Nienałtowska z biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa.

W przyszłym miesiącu MSP zamierza ogłosić przetarg na doradcę prywatyzacyjnego dla stoczni. Nieoficjalnie wiadomo, że jej majątek jest wart około 120 mln zł.

Ogłoszenie przetargu zbiegnie się w czasie z powołaniem spółki pracowniczo -menedżerskiej. Wejdzie do niej prawie 2400 osób. Wszystkie wymagane dokumenty są już w biurze notarialnym.

— Prawdopodobnie spółka zostanie zarejestrowana jeszcze w tym miesiącu — zapowiada Mirosław Piórko, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Przedstawiciel grupy inicjatywnej, Krzysztof Lange, nie jest aż takim optymistą. Jego zdaniem, rejestracja nastąpi dopiero w lipcu. Celem nowej spółki jest przejęcie kontroli nad prywatyzowaną stocznią.

— Największą wartością stoczni są jej pracownicy i menedżment. Najlepiej, żeby to oni stali się jej właścicielami — mówi Piotr Soyka, prezes Gdańskiej Stoczni Remontowej.

— Pozostałe udziały powinien przejąć krajowy kapitał — dodaje prezes GSR.

Na profilu działalności stoczni odbił się kryzys na rynku stoczniowym. Jeszcze kilka lat temu ponad 90 proc. produkcji pochodziło z remontów statków. Obecnie firma rozszerzyła ofertę o budowę i przebudowę statków oraz wykonawstwo konstrukcji stalowych. Z tej działalności pochodzi prawie połowa przychodów firmy, a docelowo ma to być ponad 50 proc. GSR złożyła jednak ofertę zakupu MSR Świnoujście — konkurenta w remontach statków. Oferta gdańskiej stoczni przeszła do ostatniego etapu rokowań i jest prawdopodobnie korzystniejsza od przedstawionej przez konkurującą Stocznię Szczecińską. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że GSR zobowiązała się zainwestować w MSR łącznie prawie 50 mln zł (około 28 mln zł w wykup akcji oraz 20 mln zł zobowiązań inwestycyjnych). Zwycięzcę poznamy prawdopodobnie w końcu czerwca lub na początku lipca.

GRUPA ZAROBI WIĘCEJ: Obecnie GSR posiada udziały w około 10 firmach. Planowane przejęcie MSR Świnoujście i gdańskiego Hydrosteru na pewno zwiększy potencjał grupy i wpłynie na poprawę wskaźników finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pracownicy zamierzają przejąć GSR