Czytasz dzięki

Pracownik ceni się coraz wyżej

opublikowano: 17-10-2017, 22:00

Piętrzące się trudności w pozyskaniu pracowników + wakaty po świeżo upieczonych emerytach = rosnąca presja płacowa

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu 4473,06 zł, wynika z danych GUS. W porównaniu ze stanem sprzed roku wzrosło o 6 proc. Dynamika była nieco słabsza od prognoz (6,3 proc. r/r) i wyniku po sierpniu, gdy płace wzrosły o 6,6 proc. r/r, najmocniej od stycznia 2012 r. To jednak i tak stosunkowo wysoki poziom, który świadczy o tym, że wzrostowy trend w wynagrodzeniach przybiera na sile.

— Choć roczne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu było niższe w porównaniu z zanotowanym w sierpniu, to i tak utrzymało się na relatywnie wysokim poziomie. Płace w sektorze przedsiębiorstw pną się w górę i w kolejnych miesiącach zapewne ten trend się utrzyma — twierdzi Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Presja narasta

Rosnąca presja płacowa to pokłosie obecnej sytuacji na rynku pracy, która wzmacnia pozycję pracownika. Z najnowszej edycji tzw. Szybkiego Monitoringu NBP (badanie przeprowadzono we wrześniu) wynika, że problemy z zapełnieniem wakatów oraz trudności ze znalezieniem osób o odpowiednich kompetencjach zgłasza już około połowa firm, a „rosnące trudności kadrowe wynikają nie tylko z wysokiego popytu na pracę, ale i z ograniczeń podaży pracy”.

We wrześniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,5 proc. r/r i wyniosło 6030,8 tys. osób. Dynamika roczna była o 0,1 pkt. proc. niższa od prognoz i tej, którą notowaliśmy po sierpniu. W miesiąc przybyło 5 tys. pracowników, co oznacza wzrost o zaledwie 0,1 proc.

— Badania wskazują, że coraz więcej firm ma problem ze znalezieniem pracowników i zaczyna to być poważna bariera w ich rozwoju. Pomimo dużej liczby ofert pracy nie widać gwałtownego przyspieszenia w zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw i można wręcz mówić, że w obecnych warunkach gospodarczych, tj. dynamicznie rosnącej konsumpcji i rozkręcających się inwestycji, zatrudnienie rośnie bardzo powoli. Taka sytuacja będzie zmuszała firmy do oferowania coraz wyższych płac, zwłaszcza że obecne trudności z pozyskaniem rąk do pracy to dopiero początek problemów — mówi Monika Kurtek.

Z badania NBP wynika, że problemy kadrowe, obok zmieniającego się otoczenia prawnego, należą obecnie do najważniejszych barier rozwoju przedsiębiorstw. Oprócz napiętej sytuacji na rynku pracy dalszy wzrost płac wspierać może także wprowadzona niedawno obniżka wieku emerytalnego. Zdaniem Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty Societe Generale, może to skłonić firmy do podwyżek płac przez trzy podstawowe kanały.

— Po pierwsze, przedsiębiorstwa mogą zachęcać pracowników do pozostania w firmie poprzez podwyżki płac. Po drugie, na skutek większej niż do tej pory liczby pracowników przechodzących na emeryturę w najbliższych miesiącach możemy mieć do czynienia z delegowaniem ich obowiązków na pozostałych pracowników, a to powinno być premiowane. Po trzecie, firmy prawdopodobnie będą starały się niebawem wypełnić powstałe na skutek reformy wakaty. Biorąc pod uwagę fakt, że miejsce zwalnia się po osobach doświadczonych i wykwalifikowanych, następca prawdopodobnie będzie musiał być odpowiednio opłacany — wyjaśnia Jarosław Janecki.

Wydajność odstaje

Za rosnącymi płacami od dłuższego czasu nie nadąża jednak wydajność pracy. W raporcie NBP czytamy, że wzrost wydajności pracy był niższy niż wzrost wynagrodzeń trzeci kwartał z rzędu.

— Wydajność pracy wzrośnie, gdy ruszą inwestycje. Wówczas luka między wydajnością a płacami powinna się zawęzić — mówi Mateusz Sutowicz, analityk Banku Millennium.

— Firmy mają do wyboru albo zwiększenie inwestycji i poziomu innowacyjności, albo przeczekanie i podwyższanie jedynie pensji. Drugie rozwiązanie nie zwiększy jednak wydajności pracy. Wybór tej ścieżki może rodzić pewne zagrożenia dla gospodarki — dodaje Jarosław Janecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane