Preferencyjny kredyt tylko w teorii

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 04-02-2014, 00:00

Marże preferencyjnych kredytów z dopłatą w programie Mieszkanie dla Młodych są wyższe niż w standardowej ofercie banków.

Banki biorące udział w programie Mieszkanie dla Młodych powinny finansować przynajmniej 50 proc. domu lub mieszkania przez okres nie krótszy niż 15 lat. Pozostałe warunki, np. wysokość marży lub prowizji przygotowawczej, zależą od wybranego kredytodawcy. Z siedmiu banków, jakie dotychczas podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę, na podstawie której można udzielać kredytów z dopłatą MdM, tylko dwa

(PKO BP i Pekao) podały koszty preferencyjnego finansowania. Oba banki zastosowały sprzedaż wiązaną, tzw. cross-selling, co oznacza, że w zamian za kupno dodatkowego konta osobistego, karty kredytowej lub ubezpieczenia bank da lepsze warunki kredytowania. I tak w banku Pekao do kredytu udzielanego w złotych do 95 proc. wartości nieruchomości na maksymalnie 30 lat klient musi kupić rachunek Eurokonto z kartą debetową i kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości. Koszt ubezpieczenia nieruchomości to 0,1 proc. kwoty kredytu na rok. Promocyjna marża wynosi 1,99 proc., ale bank poniesie do 2,24 proc., jeśli wkład własny jest mniejszy niż 10 proc.

Dodatkowo marża urośnie po zakupie obowiązkowego ubezpieczenia pomostowego (o 1 proc.) i ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (0,06 proc. kwoty brakującego wkładu za miesiąc do momentu, gdy LtV — stosunek kwoty kredytu do jego zabezpieczenia— będzie mniejszy niż 80 proc.). W PKO Banku Polskim z kolei klient może zaciągnąć kredyt na maksymalnie 35 lat. Standardowa marża wynosi 1,64 proc., ale ulega obniżeniu, jeśli wnioskodawca wykupi czteroletnie ubezpieczenie od utraty pracy i hospitalizacji (do 1,20 proc. w pierwszym roku i 1,45 proc. w kolejnych latach). Wtedy spada także prowizja z 2 do 0 proc. Koszt czteroletniego ubezpieczenia to 3,25 proc. kwoty kredytu.

Do tego trzeba doliczyć ubezpieczenie niskiego wkładu własnego naliczane przez podwyżkę marży o 0,25 proc. (do momentu osiągnięcia LtV ≤ 80 proc.) i ubezpieczenia pomostowego (0,90 proc. dodawane do marży). Na razie marże preferencyjnych kredytów, które ustaliły dwa największe banki, są mniej korzystne od wartości naliczanych w ofercie standardowej. 3 lutego 2014 r. z preferencyjnymi kredytami wystartował Alior Bank, 4 lutego — Getin Noble Bank, zaś 10 lutego wnioski zacznie przyjmować SGB-Bank. Ofertę BOŚ poznamy dopiero 31 marca, a BPS — 1 kwietnia. ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu