Premier: najważniejsze firmy - w rękach państwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-11-2005, 10:18

Pozostawimy w rękach państwa najważniejsze polskie firmy - oświadczył premier Kazimierz Marcinkiewicz w sejmowym expose. Wśród nich wymienił: Lasy Państwowe, TVP i Polskie Radio, Pocztę Polską, PKO BP, Lotos, PKN Orlen, KGHM i BOT. Jak dodał, są to tylko przykłady firm, które pozostaną w gestii Skarbu Państwa.

Pozostawimy w rękach państwa najważniejsze polskie firmy - oświadczył premier Kazimierz Marcinkiewicz w sejmowym expose. Wśród nich wymienił: Lasy Państwowe, TVP i Polskie Radio, Pocztę Polską, PKO BP, Lotos, PKN Orlen, KGHM i BOT. Jak dodał, są to tylko przykłady firm, które pozostaną w gestii Skarbu Państwa.

    "Będziemy te firmy rozwijać tworząc polską markę i polski kapitalizm" - podkreślił w czwartek w Sejmie premier.Zapowiedział, że jego rząd dokona zmian w zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa i w polityce prywatyzacyjnej. "To sfery wymagające radykalnego uporządkowania" - podkreślił. Preferowaną formą prywatyzacji - oświadczył premier - będzie oferta publiczna.

    "Sprzyjać to będzie nie tylko rozwojowi Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i polskiego rynku kapitałowego", ale, jak powiedział, "umożliwi także inwestowanie w prywatyzowane przedsiębiorstwa otwartym funduszom emerytalnym".

    Według niego, "wpływy z tytułu prywatyzacji nie mogą z roku na rok przepadać w budżetowej czarnej dziurze". Jak ocenił, "powinny być przeznaczane na modernizację, restrukturyzację i rozwój". Zdaniem premiera, należy "urzeczywistniać zasadę, że prywatyzacja to nie tylko sprzedaż, lecz także różnego rodzaju dodatkowe zobowiązania nowych właścicieli".

    W ocenie premiera, istotnym problemem rozwoju Polski jest stan infrastruktury. "Musimy nadrobić wieloletnie zapóźnienia w tym zakresie" - powiedział. "Mój rząd doprowadzi do budowy płatnych dróg ekspresowych i autostrad, niezbędnych dla aktywizacji i równomiernego rozwoju poszczególnych regionów Polski" - zapowiedział.

    Dodał, że w tym celu wykorzystane zostaną środki UE i finansowanie budżetowe. Jak powiedział, "inwestycje dotyczyć muszą także rozwoju infrastruktury kolejowej". Jak zauważył, aby budować drogi, szlaki kolejowe, lotniska i domy muszą zostać dokonane zmiany w planowaniu przestrzennym.  Według niego, "obecnie obowiązująca ustawa jest powszechnie krytykowana za uciążliwości, jakie wprowadziła w procesie inwestycyjnym".

    Przypomniał, że poprzedni rząd przygotował projekt ustawy, który - jego zdaniem - "nie uwzględniał pozycji ustrojowej jednostek samorządu terytorialnego w zakresie planowania przestrzennego". Dlatego - zadeklarował - jego rząd "przedstawi propozycje nowych rozwiązań naprawiając ten błąd".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Premier: najważniejsze firmy - w rękach państwa