Prezes Deutsche Banku krytykuje Pawlaka

ET
10-02-2009, 12:57

Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska, komentuje nam pomysł wicepremiera Waldemara Pawlaka na opcje. Ma  też własne rozwiązanie kryzysu: 

"Mam bardzo krytyczny stosunek do proponowanego przez wicepremiera Pawlaka projektu ustawy rozwiązującej problem opcji walutowych. Abstrahując od tego, że może być ona niekonstytucyjna, po prostu w ten sposób nie można tego problemu rozwiązać. Nie wyobrażam sobie, że na drodze ustawowej część umów zawartych w przeszłości uzna się za nieważne. Zakładając nawet, że część klientów została wprowadzona w błąd w momencie zawierania opcji, to sposobem na dochodzenie roszczeń jest droga sądowa. Nie sądzę, żeby ustawa jako rozwiązanie systemowe mogła poprawić sytuację wszystkich firm zabezpieczających się w ten sposób przed ruchami kursów walutowych. Moim zdaniem zasadniczą przyczyną ich problemów jest drastyczna i szybka deprecjacja złotego.

Sensowniejszym rozwiązaniem niż ustawowe anulowanie umów byłyby inne działania podejmowane wspólnie przez rząd i bank centralny. Rząd mógłby zaproponować bankom, że jeżeli rozłożą firmom płatności z tytułu opcji na 4-5 lat, to zagwarantuje połowę wartości zobowiązań. Dzięki temu i banki, i firmy zyskałyby czas i trochę oddechu. Istnieje bowiem szansa, że złoty w tym czasie zacznie się umacniać i powróci do poziomów dających możliwość wyjścia z tych transakcji.
Możemy sobie pozwolić na takie wypowiedzi, bo DB nie ma żadnych problemów związanych z zawieranymi z firmami opcjami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Prezes Deutsche Banku krytykuje Pawlaka