Prezes po prośbie do ministra

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 27-05-2005, 00:00

Ruch chce w ciągu kilku dni złożyć do KPWiG prospekt. Dokument jest już niemal gotowy, czeka tylko na ministra skarbu…

Największy w Polsce kolporter prasy intensywnie pracuje nad ukończeniem prospektu emisyjnego. Dokument jest już praktycznie gotowy.

— Pracujemy w wariackim tempie, by złożyć prospekt w KPWiG do 1 czerwca — mówi Miron Maicki, prezes Ruchu.

Nic dziwnego — poślizg oznaczałby konieczność pisania prospektu niemal od początku.

Zarząd chce wyemitować 1,2 mln akcji serii E i uplasować je na giełdzie, co ma umożliwić pozyskanie 120 mln zł na akwizycje i inwestycje zaplanowane na trzy lata. Akcje mają trafić na polski rynek.

Jest jedno „ale”. Zanim prospekt trafi do KPWiG, musi go zaakceptować walne zgromadzenie akcjonariuszy, czyli minister skarbu.

— Chcemy, by ministerstwo podejmowało wszystkie decyzje, bo Ruch jest państwową spółką i minister musi być w pełni świadomy tego, co się w niej dzieje — mówi osoba związana z transakcją prosząca o zachowanie anonimowości.

Głównie chodzi o zmiany w statucie, dostosowujące Ruch do wymogów rynku publicznego, akceptację podwyższenia kapitału i samej oferty.

Jeżeli KPWiG zaakceptuje prospekt emisyjny przed wakacjami, do emisji powinno dojść jesienią — we wrześniu lub październiku.

Początkowo Miron Maicki chciał nakłonić Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) do prywatyzacji spółki równolegle z uplasowaniem na giełdzie nowych emisji, ale prospekt nie obejmuje akcji MSP.

— Cały czas liczę na to, że ministerstwo dołączy. Być może zrobi to trochę później, gdy zobaczy, jak wypadła nasza emisją — mówi Miron Maicki.

Prezes Ruchu cały czas intensywnie zabiega, by MSP zdecydowało się na prywatyzację spółki. W ubiegły poniedziałek wysłał do resortu pismo z prośbą o przyłączenie się ze swoimi akcjami do debiutu giełdowego.

— Byłby to zupełnie inny sygnał dla inwestorów. Uplasowanie akcji resortu skarbu pozwoliłoby na faktyczne uruchomienie procesu prywatyzacyjnego i pozwoliłoby na podniesienie wartości spółki — uważa Miron Maicki.

Jednak prezes Ruchu może mieć trudności z przekonaniem ministra, bo w okresie przedwyborczym mogą się nasilić naciski opozycyjnych polityków na zaniechanie prywatyzacji przez obecny rząd. Resort skarbu nie chce się wypowiadać na temat prywatyzacji Ruchu.

— Żadne decyzje nie zapadły — ucina Janusz Kwiatkowski, rzecznik MSP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes po prośbie do ministra