Projekt aptekarzy trafi pod obrady

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 23-09-2003, 00:00

W połowie października trafi pod obrady Sejmu projekt noweli prawa farmaceutycznego. Eksperci zarzucają mu niezgodność z prawem UE.

Zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej (KIU) projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego w ciągu dwóch tygodni ma trafić do Komisji Europejskiej. Aptekarze, którzy się pod nim podpisali, liczą, że najpóźniej w połowie października odbędzie się pierwsze czytanie w Sejmie.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zespół ekspertów powołanych przez marszałka Sejmu do oceny projektu twierdzi, że część zapisów jest niezgodna z prawem UE.

— To nie eliminuje noweli z drogi legislacyjnej. Wymusza jedynie naniesienie poprawek — uważa Andrzej Wróbel, szef KIU.

Obecnie jeden właściciel nie może kontrolować więcej niż 10 proc. rynku aptecznego. Postulaty KIU sprowadzają się do wprowadzenia całkowitego zakazu powstawania sieci aptek.

— To dzięki istnieniu sieci będzie istnieć konkurencja i ceny leków będą spadać. Nieprawdą jest, że apteki sieciowe nie będą sprzedawać krajowych leków, czym straszą aptekarze z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. To by się nikomu nie opłaciło — twierdzi Artur Djagarow, szef sieci Apteka 21.

Jego zdaniem, jeśli nawet projekt nowelizacji uzyska poparcie posłów w parlamencie, to odrzuci go Trybunał Konstytucyjny.

— To jest ograniczanie wolności gospodarczej — mówi prezes Djagarow.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Projekt aptekarzy trafi pod obrady