Prokurator prześwietli transakcje akcjami IX NFI

KZ
opublikowano: 14-06-2007, 00:00

Nadzór podejrzewa, że tuż przed kupnem IX NFI przez Romana Karkosika osoba z władz Unibaksu wykorzystała informację poufną.

Nadzór podejrzewa, że tuż przed kupnem IX NFI przez Romana Karkosika osoba z władz Unibaksu wykorzystała informację poufną.

Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osobę zasiadającą we władzach Unibaksu, spółki kontrolowanej przez Romana Karkosika. Nieoficjalnie wiadomo, że tą osobą jest prezes Jakub Nadachewicz. Chodzi o wykorzystanie informacji o transakcji zakupu przez toruńskiego inwestora pakietu akcji IX NFI im. Kwiatkowskiego.

O tym, że Karkosik przejmie fundusz, inwestorzy dowiedzieli się 26 września. Podejrzany wiedział o tym wcześniej, dlatego nabył walory Kwiatkowskiego na rachunek własny i rachunek, do którego miał pełnomocnictwa.

Menedżer Unibaksu podzielił się też rewelacjami z dwiema innymi osobami. Nie wiadomo, ile zysków przyniosło to insider trading. Na sesji 26 września akcje „dziewiątki” podrożały o 130 proc. Na to, że ktoś wcześniej wiedział o transakcji, wskazywał już przebieg notowań poprzedniego dnia. Kurs skoczył wtedy o 39 proc. przy bardzo dużych obrotach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu