Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 26-11-2021, 17:52

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Black Week: jak nie dać się oszustom? Wysyp fałszywych e-sklepów przed świętami to już tradycja. Na co uważać w czasie gorczki zakupów?

Zachowaj czujność:
Zachowaj czujność:
Wyjątkowa promocja na zakup przedmiotu, którego szukamy? Uwaga, to może być oszustwo.
Adobe Stock

2. Polski Ład obciąży firmy zaległymi podatkami od nielegalnego zatrudnienia - chyba że podpiszą kodeksowe umowy z pracownikami. W ten sposób resort finansów zachęca do wyjścia z szarej strefy.

Tylko legalnie:
Tylko legalnie:
Resort finansów zachęca pracodawców do zalegalizowania zatrudnienia osób, które pracują na czarno.
Adobe Stock

3. Jak zabezpieczyć się na wypadek bankructwa kontrahenta? Jest kilka narzędzi, które mogą polepszyć sytuację wierzyciela, gdy jego kontrahent stanie przed widmem upadłości.

Jak złagodzić skutki:
Jak złagodzić skutki:
Ryzyko bankructwa kontrahenta spędza obecnie sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Kryzys zawsze przynosi bowiem falę upadłości. Warto wiedzieć, czy i jak można się zabezpieczyć na taki wypadek.

4. Organizacja pracy zdalnej to duże wyzwanie. Firmy w większości zdały ten egzamin, ale nie można tego powiedzieć o przepisach. Obecne słabo wspierają pracodawców, a nowych wciąż brakuje. Jak zarządzać pracą zdalną, nie mając żadnych wytycznych?

Wiele pytań:
Wiele pytań:
Nieuregulowane zasady pracy zdalnej mogą za jakiś czas zaprowadzić pracodawców i im podległe osoby przed sąd.
Adobe Stock

5. Polskie firmy mogą skorzystać na brexicie. Nasi eksporterzy mają szanse na przejęcie części brytyjskiego rynku od konkurentów z Europy Zachodniej. Co powinni zrobić?

Sprzyjające okoliczności:
Sprzyjające okoliczności:
Wiele krajów UE w efekcie ograniczeń wprowadzanych przez Wielką Brytanię rezygnuje z eksportu na jej rynki. Polskie firmy mogą to wykorzystać.
fot. Jason Alden/Bloomberg

6. Jak zdobyć pożyczki z unijnym wsparciem? Wiele firm powstało lub pokonało trudności spowodowane pandemią dzięki preferencyjnemu wsparciu z BGK.

7. Nowe prawo częściowo usprawni zatrudnianie obcokrajowców. Nie przewiduje jednak rozszerzenia rynku pracy o osoby z państw trzecich. Czego brakuje w przepisach o pracy cudzoziemców?

Kadry z daleka:
Kadry z daleka:
Według uproszczonych zasad można zatrudniać cudzoziemców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Wystarczy, że pracodawca wystawi oświadczenie o powierzeniu pracy obywatelowi któregoś z tych państw. Polscy przedsiębiorcy chcieliby móc pozyskać w ten sposób pracowników także z dalekich krajów, jak np. Indie czy Wietnam.
CHRIS JOUBERT
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane