Prywatyzacja obejmie 21 firm regionu

Dominika Bajer
02-06-2000, 00:00

Prywatyzacja obejmie 21 firm regionu

Spośród 513 przedsiębiorstw przeznaczonych w 2000 roku do prywatyzacji 21 znajduje się w Wielkopolsce. O prywatyzacji rozmawiano na konferencji promocyjnej dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dotychczas sprywatyzowano już ponad 1800 przedsiębiorstw, w tym roku proces ma objąć 513, z czego 425 to firmy działające na rynku, a 93 przedsiębiorstwa znajdują się w likwidacji i upadłości. Nie ma wśród nich przedsiębiorstw z Wielkopolski.

W Poznaniu odbyła się regionalna konferencja inwestycyjna, poświęcona prywatyzacji małych i średnich przedsiębiorstw. Było to kolejne, po Warszawie i Katowicach, spotkanie zorganizowane przez ministra skarbu państwa, mające umożliwić potencjalnym inwestorom kontakt z przedsiębiorstwami przeznaczonymi do prywatyzacji bezpośredniej.

Wszyscy się stawili

W poznańskiej konferencji wzięło udział 67 przedstawicieli przedsiębiorstw z trzech województw: 21 - z wielkopolskiego, 28 - z lubuskiego i 21- z zachodniopomorskiego. Partnerami do rozmów byli przedstawiciele 79 instytucji inwestycyjnych i finansowych.

— Inwestorów poszukujemy sami. Najczęściej są to działy inwestycyjne banków czy fundusze inwestycyjne. Staramy się zainteresować prywatyzowanymi firmami spółki giełdowe i przedsiębiorstwa branżowe z danego segmentu. W znalezieniu odpowiednich inwestorów z kraju pomaga nam Agencja Rozwoju Przemysłu i Business Centre Club. W kontaktach z firmami zagranicznymi pośredniczy Krajowa Izba Gospodarcza i UNIDO. W Poznaniu najwięcej firm znaleźliśmy dzięki Wielkopolskiej Izbie Przemysłowo—Handlowej — mówi Irena Gabor z MSP.

Będą następne

Poznańska Konferencja Inwestycyjna Małych i Średnich Przedsiębiorstw była trzecim z kolei spotkaniem organizowanym przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Podobnie jak poprzednie, finansowana była ze środków PHARE.

Przy wsparciu programu PHARE dla MSP ministerstwo zaplanowało kolejne spotkania: 7 czerwca we Wrocławiu, 14 czerwca w Lublinie i 28 czerwca w Mrągowie. — Około 30 przedsiębiorstw zaprezentujemy na VI Światowym Forum Gospodarczym Polonii. Szczegółowe informacje na temat prywatyzowanych przedsiębiorstw dostępne są na stronach www.inwestujwpolsce.pl. — informuje Irena Gabor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Bajer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prywatyzacja obejmie 21 firm regionu