Przecena zawitała na krajowy rynek paliw

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 06-07-2000, 00:00

Przecena zawitała na krajowy rynek paliw

Krajowe rafinerie bardzo szybko zareagowały na korektę notowań ropy i jej produktów na zagranicznych rynkach. Zarówno Polski Koncern Naftowy, jak i Rafineria Gdańska zdecydowały się od dziś obniżyć ceny niektórych paliw. O tej przecenie zdecydował nie tylko spadek cen paliw na zagranicznych giełdach, ale również umocnienie się kursu złotego w stosunku do dolara.

POLSKI Koncern Naftowy zdecydował się obniżyć ceny hurtowe etyliny 94A o 90 zł na tonie i benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 60 zł na tonie. W związku z taką skalą redukcji, w detalu stanieją one o 8 i o 5 gr/l. Ceny pozostałych paliw nie ulegają zmianie. W tym roku płocki koncern już sześciokrotnie obniżał ceny paliwa. W tym samym czasie dwukrotnie więcej przeprowadził podwyżek. PKN Orlen nie wyklucza jednocześnie możliwości kolejnej obniżki cen paliw pod warunkiem, że trend spadkowy notowań na giełdach paliwowych utrzymałby się w dłuższym czasie. Jednak to do końca nie jest takie pewne.

PODOBNIE jak Polski Koncern Naftowy Orlen, również Rafineria Gdańska dzisiaj przecenia ceny paliw, lecz w nieco mniejszym zakresie. RG obniżyła cenę benzyny bezołowiowej 95 i benzyny uniwersalnej U95 o 70 zł na tonie. Ceny pozostałych paliw produkowanych w Rafinerii Gdańskiej pozostały na dotychczasowym poziomie.

OBECNA przecena na krajowym rynku miała swój początek na zachodnich giełdach. Nagły i wyraźny spadek notowań ropy i jej produktów na świecie to reakcja na zapowiedź Arabii Saudyjskiej, największego eksportera ropy w OPEC, o planowanym podwyższeniu produkcji ropy o 500 tys. baryłek dziennie. W związku z tym przedstawiciele tego czołowego eksportera ropy liczą na spadek cen ropy do poziomu 25 dolarów za baryłkę. Tymczasem nie wszyscy są takimi optymistami.

ZACHODNI analitycy oceniają, że proponowane przez Arabię Saudyjską dodatkowe 500 tys. baryłek ropy dziennie może przyczynić się do spadku cen tego surowca nie więcej niż o 1-2 USD za baryłkę. W związku z tym notowania ropy mogą obniżyć się najwyżej do 28-29 USD za baryłkę. Ponadto specjaliści nie są do końca przekonani, że ta dodatkowa ropa od razu znajdzie się w rafineriach i będzie przerobiona. Bardziej prawdopodobna jest możliwość, iż trafi na tankowce, gdzie będzie składowana.

ZATEM zrozumiałe jest stanowisko wielu brokerów, którzy twierdzą, że propozycja Arabii Saudyjskiej na dłużej nie jest w stanie uspokoić rynku. Już teraz Amerykanie czekają na zwiększenie dostaw ropy przynajmniej o 1 mln baryłek dziennie. Tradycyjnie już ten kraj ma problemy z zachowaniem odpowiedniego poziomu zapasów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane