Przedsiębiorco — pokaż, co krępuje działalność

opublikowano: 13-10-2020, 22:00

FOR ogłosił ankietę o barierach w biznesie. Jej efektem będzie raport o deregulacji, która jest konieczna, aby gospodarka wróciła do stanu sprzed pandemii.

Do szybkiego wzrostu po kryzysie związanym z pandemią COVID-19 będzie potrzebne cofnięcie przepisów krępujących przedsiębiorczość. Tak Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) uzasadnia, dlaczego uruchamia portal www.deregulacja.pl i zaprasza wszystkich przedsiębiorców (mikro, małych, średnich i dużych) do wypełnienia specjalnejankiety. FOR w tej akcji, prowadzonej pod hasłem „Wyzwolić potencjał”, chce się dowiedzieć, jakie regulacje najbardziej utrudniają działalność gospodarczą. Zebrane informacje posłużą do opracowania raportu na temat korzyści z liberalizacji gospodarki, którego część będzie stanowił pakiet deregulacyjny. Przedsięwzięcie to jest elementem projektu organizacji Atlas Network, realizowanego na rzecz opracowania działań będących odpowiedzią na globalny kryzys spowodowany koronawirusem. FOR wyjaśnia istotę deregulacji na przykładach szkodliwych przepisów.

Zalicza do nich zasadę „apteka dla aptekarza”. Po jej wprowadzeniu taką działalność może założyć tylko farmaceuta albo spółka jawna lub partnerska, której wspólnikami są farmaceuci. Ponadto nie można otworzyć nowej apteki, jeśli w danej gminie przypada więcej niż jedna placówka na 3 tys. mieszkańców ani w promieniu 500 metrów od już istniejącej apteki. W efekcie regulacji w 2018 i 2019 r. ubyło w Polsce łącznie ok. tysiąca takich placówek. Inny problem to sztywny czas pracy, czyli ograniczenia w planowaniu, ewidencjonowaniu, naliczaniu i rozliczaniu godziny pracy. To utrudnia godzeniepracy z czasem wolnym i innymi obowiązkami — i jest najdotkliwsze dla osób często odwiedzających lekarzy, rodziców małych dzieci oraz studentów.

Przedsiębiorcom doskwierają też obowiązki sprawozdawcze. FOR przywołu je szacunki Grant Thorntona z końca 2019 r., według których przeciętna mikrofirma powinna wypełnić i przesłać do urzędów 114 dokumentów rocznie. Aż czternaście instytucji wymaga raportowania danych, które często się dublują albo są tym instytucjom niepotrzebne. Na dodatek za sprawą zaostrzenia przepisów polskie regulacje VAT należą do najbardziej czasochłonnych w całej Unii Europejskiej, a rozliczenie podatków zajmuje obecnie przeciętnie ponad 330 godzin w roku. FOR zwraca uwagę, że na skutek COVID-19 po 28 latach nieprzerwanego wzrostu polska gospodarka w 2020 r. po raz pierwszy się skurczy i wielkim wyzwaniem staje się jak najszybsze przywrócenie jej do stanu sprzed pandemii. To, czy przedsiębiorcom się to uda, zależy od tego, czy państwo pozwoli uwolnić ich potencjał, przez szeroką deregulację i cofnięcie krępujących przepisów.

Uczestniczący w ankiecie przedsiębiorcy mogą opisać konkretne regulacje, oceniane przez nich jako szczególnie szkodliwe, oraz ich podstawy prawne (np. ustawę, rozporządzenie, akt prawa miejscowego). Respondenci ocenią, czy wskazane przez nich bariery w ostatnich miesiącach pogłębiły się, a także czy w tzw. tarczach antykryzysowych zostały wprowadzone rozwiązania, które ułatwiłyby prowadzenie działalności gospodarczej. Na podstawie informacji przekazanych w ankiecie FOR chce opracować raport o barierach w działalności. Zapowiada też promowanie zmian, które obniżą koszty prowadzenia własnego biznesu w naszym kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane