Przedsiębiorcy chcą uproszczenia procedur

Grzegorz Wierzbicki
opublikowano: 01-09-2003, 00:00

Przedstawiciele Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług chcą maksymalnego uproszczenia procesu rejestracji działalności gospodarczej poprzez umożliwienie załatwienia wszystkich formalności w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz skrócenie czasu ich załatwiania do dwóch dni. Takie postulaty zgłosiła rada na spotkaniu z przedstawicielami rządu i sejmowej komisji gospodarki, która pracuje nad zmianami w prawie działalności gospodarczej.

— W obecnym stanie prawnym problemy związane z procedurą rejestracji podmiotu zaczynają się już od momentu wyrażenia chęci rozpoczęcia działalności gospodarczej — mówi Mirosław Grabowski, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.

Najważniejsze z nich to: długie oczekiwanie na wpis o działalności gospodarczej, otrzymanie numeru REGON czy założenie konta bankowego.

— Proces ten trwa od dwóch tygodni do dwóch miesięcy. To duże utrudnienie dla osób planujących założenie podmiotu gospodarczego. Zniesienie barier hamujących ten proces jest pilne i niezbędne — tłumaczy Mirosław Grabowski.

Członkowie rady chcą, by procedurą rejestracji nowych podmiotów zajmował się KRS, który byłby również odpowiedzialny za stworzenie ogólnopolskiej sieci „okienek rejestracyjnych”, gdzie potencjalny przedsiębiorca mógłby załatwić wszystkie formalności.

— Z uwagi na wysokie koszty, konieczność stosowania procedury sądowej w ramach KRS oraz zastosowania długiego okresu vacatio legis do projektu ustawy dopuszczamy możliwość czasowego pozostawienia rejestracji osób fizycznych prowadzących działalność w gminach — dodaje Mirosław Grabowski.

Według niego, zintegrowany wniosek rejestracyjny składany w jednym miejscu zapewniłby spójność danych, szybkość rejestracji oraz zmniejszyłby dolegliwości związane z koniecznością kolejnych wizyt, wypełniania kolejnych (podobnych w treści) formularzy.

Tymczasem rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo działalności gospodarczej, który 26 sierpnia przedstawiła sejmowej komisji Małgorzata Okońska-Zaremba, z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, utrzymuje dua- lizm systemu rejestracji działalności. Osoby prawne mają rejestrować działalność w KRS, a osoby fizyczne w urzędzie gminy lub miasta.

Rządowy projekt wprowadza dla KRS obowiązek rozpatrywania wniosków w kolejności zgłoszeń i w terminie do 14 dni oraz w ciągu 7 dni po usunięciu usterek przez wnioskodawcę.

Na takie rozwiązanie nie zgadza się Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług. Jej przedstawiciele twierdzą, że 14 dni na załatwienie formalności rejestracyjnych to zbyt długo. Stanowisko rady popiera Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej komisji gospodarki.

— Propozycja rządowa, by skrócić obligatoryjnie czas rejestracji do 14 dni, to krok zbyt ostrożny. W Unii, by zarejestrować firmę, wystarczą 2 dni — podkreśla Adam Szejnfeld.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Wierzbicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Przedsiębiorcy chcą uproszczenia procedur