Przedsiębiorcy ponad prawem

RAV
opublikowano: 05-10-2010, 00:00

W tym roku tylko 39 proc. firm złożyło do sądów obowiązkowe sprawozdania finansowe.

W tym roku tylko 39 proc. firm złożyło do sądów obowiązkowe sprawozdania finansowe.

Większość przedsiębiorców nie chce ujawniać słabych ubiegłorocznych wyników, więc nie przesyła sprawozdań finansowych do sądów — wynika z raportu Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

— Do końca września zrobiło tak 86 560 firm. To o 11 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku — twierdzi Jarosław Nowrotek, prezes COIG.

Tymczasem podmioty prowadzące działalność gospodarczą i zarejestrowane w KRS mają obowiązek robić to co roku. Skąd więc tak słaby wynik?

— Część firm nie udostępnia sprawozdań, gdyż traktuje to jako dodatkowy obowiązek związany z wydatkiem 250 zł. Inne nie chcą pokazać słabych wyników — uważa prezes COIG.

— Firmy bardzo często lekceważą sądy rejestrowe. Uważają, że składanie sprawozdań do urzędów skarbowych jest ważniejsze — dodaje adwokat Radosław Potrzeszcz.

Co ciekawe, firmy, które nie złożą w wymaganym terminie sprawozdań finansowych najczęściej nie muszą obawiać się konsekwencji.

— Teoretycznie sąd może nałożyć na właściciela takiej firmy grzywnę sięgającą nawet 5 tys. zł. Dzieje się tak jednak bardzo rzadko — mówi Jarosław Nowrotek.

Radosław Potrzeszcz tłumaczy to brakiem odpowiednich narzędzi w rękach sędziów.

— Obecnie system informatyczny KRS, jakim posługują się sędziowie, nie jest w stanie wskazać listy podmiotów, które spóźniają się ze sprawozdaniami — mówi Radosław Potrzeszcz.

Z danych COIG wynika, że najrzetelniej wypełniają swoje obowiązki spółdzielnie.

— Blisko 60 proc. z nich już udostępniło sprawozdania finansowe. Spośród spółek akcyjnych zrobiło to 56 proc., a w przypadku spółek z o.o. — 43 proc. — wylicza Jarosław Nowrotek.

Jego zdaniem, w kolejnych latach firmy będą jednak bardziej skore do chwalenia się wynikami.

— Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się, że ujawnianie informacji finansowych, nawet słabych, może pozytywnie wpłynąć na działalność firmy. Na rynku przybywa inwestorów, którzy chcą wesprzeć takie podmioty — uważa Jarosław Nowrotek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu