PRZEGLĄD PRASY -- 10 kwietnia

opublikowano: 10-04-2002, 08:25

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 10 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

We wtorek Centralne Biuro Śledcze zatrzymało Piotra Kowalczewskiego z zarządu PZU SA oraz byłego członka zarządu spółki Jacka Berdyna. Po przesłuchaniu prokuratura postawiła im zarzuty dotyczące nieprawidłowości w zakupie nieruchomości dla PZU. (s.A1 i A4)

Andersen i Ernst & Young, dwie duże firmy audytorsko-doradcze, podpisały deklarację w sprawie połączenie działalności w Polsce. W przyszłości spółki mają się połączyć i działac pod nazwą Ernst & Young. Proces łączenia firm ma się zakończyć w ciągu najbliższych kilku tygodni. (s.A1 i B1)

TPSA i Niezależny Operator Międzystrefowy (NOM) podpiszą w czwrtek porozumienie dotyczące wzajemnych rozliczeń, poinformował rzecznik NOM. Szczegóły mają zostać ujawnione podczas wspólnej konferencji prasowej. (s.B1)

We wtorek rząd przyjął sześć pierwszych ustaw w ramach pakietu "Przede wszystkim przedsiębiorczość". Blisko 20 kolejnych ma przyjąć za tydzień, tak, aby pakiet ponad 20 ustaw trafił do Sejmu jeszcze w kwietniu. (s.B2)

Od pierwszego roku członkostwa w UE, Polska zapłaci pełną składkę do wspólnotowego budżetu, czyli około 2,5 miliarda euro. Kraj uzyska jednak gwarancje, że przelewy UE będą przynajmniej o miliard euro większe nawet wówczas, kiedy Polska będzie dopiero uczyć się wykorzystywać środki. (s.B2)

W tym roku prywatyzacja spółek energetycznych ograniczy się tylko do sprzedaży akcji warszawskiego STOEN-u i zakładów z tzw. grupy G-8. Przetargi na inne, wybrane przez Ministerstwo Skarbu Państwa, firmy sektora odbędą się dopiero w przyszłym roku. (s.B2)

Zmiany w usługach pocztowych, lotniczych, telekomunikacyjnych, w obrocie gazem ziemnym i transporcie kolejowym, to tylko niektóre założenia przyjętej we wtorek przez rząd polityki konkurencji na lata 2002-2003. (s.B3)

Do końca tygodnia zarząd Porta Holding oraz Stocznia Szczecińska powinny złożyć w sądzie wnioski o wszczęcie postępowania układowego. Jest to jeden z warunków udzielenia spółce przez banki pomostowego kredytu w wysokości 40 milionów dolarów, którego gwarantem będzie Agencja Rozwoju Przemysłu. (s.B3)

W ubiegłym roku firmy z grupy Lafarge przeznaczyły na inwestycje w Polsce 237 milionów złotych. Przychody grupy w Polsce wyniosły 1,04 miliarda złotych. Łączne inwestycje Lafarge Cement Polska w latach 2002-2003 mają wynieść 150 milionów euro. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Hiszpańska Acciona nie przyłączy się do grupy wierzycieli, którzy chcą odkupić od Elektrimu jego aktywa telekomunikacyjne. Tymczasem do licytacji o przejęcie majątku holdingu szykuje się BRE Bank. Dziś odbędzie się NWZA Elektrimu. (s.26)

Waga polskich spółek w indeksie giełd środkowoeuropejskich CESI pozostanie na poziomie 50 procent. Cały skład portfela zostanie odchudzony o blisko połowę firm, m.in. Elektrim. Rewizja indeksu nastąpi 2 maja. (s.27)

Fundusze emerytalne zarządzały w marcu kwotą 22,8 miliarda złotych, czyli o 1,1 miliarda więcej niż w lutym 2002 roku. Aktywa netto funduszy inwestycyjnych w marcu wzrosły natomiast o trzy procent w porównaniu z lutym i wyniosły łącznie 13,4 miliarda złotych. (s.27)

PRAWO I GOSPODARKA

W bieżącym roku dywidendy za rok 2001 nie będą częstym zjawiskiem. Wyjątkiem są banki, które obsypią akcjonariuszy gratyfikacjami. Rekord będzie należał do BRE Banku, który wypłaci aż 10 złotych dywidendy za ubiegły rok. (s.5)

100 milionów złotych kosztowało teleoperatora Netię uruchomienie zintegrowanego systemu obsługi klienta CORE. System ten ma służyć lepszej obsłudze abonentów firmy przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów operacyjnych. (s.5)

PARKIET

Z 11 spółek mięsnych na GPW zostało już tylko siedem. Wkrótce opuszczą ją Morliny i Drosed, których akcjonariusze już zdecydowali o rostaniu z rynkiem publicznym. Ich losy mogą podzielić Ekodrob i Indykpol, mające bardzo niską płynność. (s.7)

PULS BIZNESU

Konsorcjum banków PKO BP i Pekao akredytuje wartą 130 milionów dolarów (530 milionów złotych) budowę bloku energetycznego w Elektrociepłowni Zielona Góra. Inwestycja powinna ruszyć jeszcze w tym półroczu, a zakończyć się jesienią 2004 roku. (s.3)

PKP otrzymały zgodę Ministerstwa Infrastruktury na sprzedaż wierzytelności Huty Katowice spółce Hipolt Cegielski Poznań. By jednak transakcja doszła do skutku, huta musi zgodzić się na warunki spłaty tych zobowiązań. (s.5)

Miron Malicki, szef Ruchu, nie jest zwolennikiem zbyt pospiesznych przekształceń własnościowych w spółce. Zapewnia, że w ciągu roku może zdecydowanie poprawić kondycję finansową i pozycję rynkową kolportera prasy. (s.8-9)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 10 kwietnia