PRZEGLĄD PRASY -- 10 września

Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
10-09-2002, 07:53

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 10 września.

RZECZPOSPOLITA

Po wejściu do UE Polska nie będzie płatnikiem netto. Bruksela nie obiecuje jednak Polsce dużych środków - to główne wnioski płynące z lektury raportu, jaki Komisja Europejska (KE) przedstawiła Radzie UE. (s.A1, A3)

Na poniedziałkowym, nieformalnym spotkaniu w Klarysewie rząd zdecydował się podwyższyć prognozę przyszłorocznego tempa wzrostu PKB z 3,1 do 3,5 procent. Dariusz Rosati z RPP określa to pojęcia jako "superoptymistyczne". (s.A1, B1)

Nie milknie burza wokół pomysłów inwestycyjnych pod Białą Podlaską. Vahap Toy, turecki biznesmen, który planuje tam gigantyczne inwestycje, jest popierany przez prominentnych polityków SLD i PSL. (s.A1, A3)

Były minister finansów Marek Belka wywiadem dla Rzeczpospolitej powrócił do publicznej debaty. Powiedział m.in., że jako wicepremier do spraw gospodarczych nie był pierwszym doradcą premiera Leszka Millera w rządzie. Dodał, że w drugiej połowie roku będzie można doświadczyć pierwszych pozytywnych efektów ożywienia eksportu i nastąpi zmiana struktury wzrostu gospodarczego. (s.A4-5)

Dopiero pod koniec miesiąca minister skarbu Wiesław Kaczmarek może ogłosić decyzję w sprawie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej (RG), dowiedziała się nieoficjalnie Rzeczpospolita. Dziennik nie uzyskał jednak wiadomości na temat tego dlaczego decyzja jest odwlekana. (s.B1)

Daewoo Motor zwiększy do 94 procent udział w kapitale akcyjnym żerańskiego Daewoo-FSO. Na akcje wartości 1,6 miliarda złotych zamieniona zostanie ponad połowa szacowanych na trzy miliony złotych długów polskiej fabryki wobec koreańskiej spółki-matki. (s.B3)

Program restrukturyzacji hutnictwa nie gwarantuje przywrócenia rentowności polskich hut w ciągu 2-3 lat po przystąpieniu Polski do UE, uważają eksperci Komisji Europejskiej (KE). To warunek, aby Bruksela wydała zgodę na pomoc państwa. (s.B3)

Pięć statków, które odpłynęły już ze Stoczni Szczecińskiej Nowej napędzają silniki będące własnością zakładów H. Cegielski-Poznań. Poznańska firma obawia się, że straci około 100 milionów złotych należności. We wrześniu zaczęły się kolejne zwolnienia grupowe. (s.B5)

W najbliższych dniach minister skarbu Wiesław Kaczmarek zdecyduje, czy nadal będzie negocjować z niemieckim koncernem energetycznym E.ON umowę sprzedaży akcji grupy ośmiu polskich zakładów energetycznych - tzw. G8. Nieoficjalnie Rzeczpospolita dowiedziała się, że Niemcy znacząco obniżyli swoją ofertę cenową. (s.B5) Prawdopodobnie pod koniec września lub na początku października Nordea ogłosi wezwanie na zakup akcji LG Petro Banku. Całkowite połączenie obu banków ma się zakończyć w połowie przyszłego roku. (s.B7)

Z trzech banków, które prowadziły programy emisji krótkoterminowych papierów dłużnych (KPD) Stoczni Szczecińskiej, ING BSK jako ostatni zaprzestał oferowania ich klientom. Jednym z nabywców ostatniej emitowanej transzy był ZASP, który w sumie ulokował 9,2 miliona złotych w KPD Stoczni. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

W wywiadzie dla Gazety były wicepremier i minister finansów Marek Belka powiedział, że jego stosunki z premierem Leszkiem Millerem układały się "poprawnie albo i lepiej". Zaznaczył, iż różniło ich m.in. podejście do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i kwestii wydatków publicznych. (s.22-23)

Zaledwie tydzień po zerwaniu przez Elektrim porozumienia z wierzycielami, ci wyciągnęli do prezesa warszawskiego holdingu Macieja Radziwiłła pomocną dłoń i zaproponowali odkupienie majątku telekomunikacyjnego spółki za 350 milionów euro. Prezes Radziwiłł zapowiedział podjęcie negocjacji. (s.24)

PRAWO I GOSPODARKA

Według raportu agencji Samar, od początku roku do końca sierpnia kupiono w Polsce o 14,5 procent mniej aut niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W lipcu jednak wskaźnik ten wyniósł 16,29 procent, a na początku roku był na poziomie 25 procent. (s.4)

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie inwestorem strategicznym w największej polskiej grupie dystrybutorów energii elektrycznej - tzw. G8. Dziś ma zostać oznajmiona decyzja, czy niemiecki koncern E.ON dostanie jeszcze kilka dni na rozmowy z MSP. (s.7)

PARKIET

BRE dostał od Commerzbanku zgodę na prowadzenie negocjacji w sprawie fuzji z innym polskim bankiem, wynika z informacji Parkietu. Prezes BRE, Wojciech Kostrzewa powiedział, że bank liczy się z tym, że może być częścią procesu konsolidacji sektora. (s.1)

Nadal nie wiadomo, czy Agora zdecyduje się na sfinansowanie przejęcia poznańskiej firmy outdoorowej AMS. Na poniedziałkowym spotkaniu z analitykami zarząd Agory zapowiedział zwiększoną ostrożność przy dokonywaniu zakupów. (s.3)

Tele-Fonika Kable przekonała Elektrim do wykupu weksli komercyjnych o wartości nominalnej ponad 42 milionów złotych. Spółka nie podała jednak oficjalnego komunikatu na ten temat. Kilka miesięcy temu audytor zwracał uwagę na fakt, że kablowa firma może mieć na inwestycji stratę. (s.5)

PULS BIZNESU

Ten tydzień przyniesie rozstrzygające decyzje w sprawie Daewoo-FSO. Potencjalny inwestor - Rover - chce rządowych gwarancji kredytowych. Jeśli ich nie dostanie, będzie musiał znaleźć inne źródło finansowania inwestycji lub z niej zrezygnuje. Wtedy spółce pozostanie ogłoszenie upadłości. (s.4)

Około 90 milionów złotych zapłaci PKO BP niemieckiemu Bankgesellschaft Berlin AG za przejęcie Inteligo. W umowie należy dopracować jedynie detale. Być może już dziś dojdzie do jej podpisania. (s.5)

Stroer out of home media - niemiecka spółka reklamy zewnętrznej - zamierza kupić Grupę Outdoor, jednego z największych konkurentów. Dzięki tej transakcji Stroer zrówna się po względem potencjału z największą spółką branży - przejmowanym przez Agorę AMS. (s.6)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kutnowskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 10 września