PRZEGLĄD PRASY -- 11 marca

Reuters
11-03-2002, 07:59

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 11 marca.

RZECZPOSPOLITA

Przez całą sobotę trwał szturm importerów samochodów na zachodnie przejścia graniczne. Samochody wwożono drogami, koleją i promami. Do ostatnich sekund importerzy próbowali zarejestrować się według starych korzystniejszych przepisów celnych. (s.A1 i A3)

O 15 procent zmniejszyło się w ubiegłym roku zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym. Spośród 46 działających przedsiębiorstw, zwolnienia nastapiły w 39 i zostały spowodowane m.in. spadkiem sprzedaży samochodów. Pracę straciło 5,2 tysiąca osób. Na ten rok planowane są dalsze redukcje. (s.B1)

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek oświadczył, że nie sprzeda 21 procent akcji PZU konsorcjum Eureko i potwierdził zamiar wprowadzenia ubezpieczyciela na giełdę. Zaprzeczył, jakoby jego działania miały na celu spowolnienie prywatyzacji. Resort skarbu rozważa sprzedaż poprzez giełdę akcji około 90 państwowych spółek. (s.B3)

Huta Miedzi Głogów - oddział KGHM - zapłaci łącznie ponad 16 milionów złotych firmie TKW Combustion z Głowna oraz związanym z nią autorom za projekt wynalazczy stosowany w przdsiębiorstwie od 1992 roku. Wytyczając kolejne projekty Polska Miedź przez 10 lat uchylała się od należności. (s.B3)

Firma Hogart szacuje, że wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego wzrośnie w 2004 roku do ponad dziewięciu miliardów dolarów. Z tego ponad jedna trzecia przypadać będzie na segment telefonii komórkowej. (s.B3)

W najbliższych dniach ma dojść do zmian w radzie nadzorczej największego polskiego banku, PKO BP. Zmiany w zarządzie nastapią prawdopodobnie dopiero późną wiosną, wraz z końcem jego kadencji. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Stowarzyszenie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych (STFI) chce zaproponować ulgi podatkowe dla oszczędzających na emeryturę w funduszach. Pomysł, który, jak dowiedziała się Gazeta, ma być niedługo zaprezentowany, jest odpowiedzią na alarmujące raporty NIK i Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. (s.26)

Po swojej wizycie w Norwegii minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz stwierdził, że warunkiem realizacji umowy na dostawy gazu z Norwegii jest renegocjacja kontraktów na umowy z Rosją, które zakładają dostawy przekraczające polskie zapotrzebowanie. (s.30)

Tydzień temu Ministerstwo Gospodarki mówiło o dwóch nowych inwestorach dla Daewoo-FSO. W środę - o czterech, a w piątek - o pięciu. Gazeta zastanawia się, jak mimo recesji w branży motoryzacyjnej Żerań nagle wzbudził takie zainteresowanie. (s.31)

Wódka Wyborowa planuje w przyszłym roku rozpocząć kampanię reklamową w Stanach Zjednoczonych. Może ona na to przeznaczyć do 150 milionów złotych, czyli blisko 37 milionów dolarów. W pięcioletniej perspektywie daje to 30 milionów złotych, czyli 7,4 miliona dolarów rocznie. (s.32)

Paged, spółka z ponad 70-letnią tradycją i sztandarowa inwestycja Lasów Państwowych, może zniknąć z giełdy. Gazeta zastanawia się, jak prywatnej spółce Yawal z Częstochowy udało się wrogo przejąć mającą cenny majątek byłą centralę handlu zagranicznego. (s.36-39)

PULS BIZNESU

Mniejszościowi akcjonariusze, którym sąd ograniczył prawo głosu na NWZA Mostostalu Export, odwołują się od tej decyzji. Na razie zrobiły to fundusze związane z DWS, Pekao i PZU. Przedstawiciele budowlanej spółki kwitują to stwierdzeniem, że tego się spodziewali. (s.3)

Po zmianach w zarządzie PZU NFI Management przyszedł czas na zmiany w kolejnej spółce z grupy PZU - Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych PZU. Według PB, lada dzień pracę ma stracić Czesław Gawłowski, który TFI PZU kierował jeszcze za czasów Grzegorza Wieczerzaka. (s.3)

Ruszają wreszcie przekształcenia własnościowe krajowych uzdrowisk. Na pierwszy ogień trafi firma z Połczyna, w której inwestorzy rozpoczęli już badanie. Część środków z prywatyzacji ma zasilić gminne kasy. (s.5)

EuroLOT, należący do PLL LOT operator krajowych i regionalnych połączeń lotniczych, zamierza przeprowadzić zamkniętą emisję pięcioletnich obligacji wartości 30 milionów złotych w ramach poszukiwań kolejnych źródeł dofinansowania. (s.6)

PKP podpiszą dzisiaj z Europejskim Bankiem Rozwoju i Eksportu (EBOiR) umowę o kredyt wartości 130 milionów euro (472 miliony złotych). Za pięć lat przewoźnik odda ponad 72 miliony złotych więcej. (s.6)

W dniu dzisiejszym spodziewane jest ogłoszenie krótkiej listy oferentów na biling biznesowy dla TPSA. Ma się na niej znaleźć dwóch-trzech dostawców. Tymczasem nieoczekiwanie ofertę złożył Sofrecom, który nie został zaproszony przez telekom do uczestnictwa w konkursie. (s.7)

Apexim, przeżywający kłopoty finansowe integrator IT, liczy, że wkrótce dojdzie do porozumienia z wierzycielami. Od powodzenia układu zależy wukponanie opcji zakupu łódzkiego Wonloka, kluczowego podwykonawcy spółki. (s.7)

Resort skarbu po deklaracji zaniechania prywatyzowania banków znajdujących się w rękach państwa, nie odpuścił przekształcenia sektora. Bankowe plany ministra Wiesława Kaczmarka zakładają wyjście NFOŚiGW z BOŚ, dokapitalizowanie PKO BP a potem jego konsolidację z Bankiem Pocztowym. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 11 marca