PRZEGLĄD PRASY -- 19 lipca

Towarzystwo Ubezpieczeniowe COMPENSA S.A.
19-07-2002, 08:05

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w piątek, 19 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Na cztery miliardy dolarów szacowana jest wartość umów kompensacyjnych związanych z zakupem samolotu wielozadaniowego dla polskiej armii. Chęć udziału w programie offsetowym złożyło już kilkaset firm. (s.B1)

Przedstawiony przez polskie władze plan restrukturyzacji hutnictwa nie gwarantuje przywrócenia rentowności zakładów w nadchodzących latach - ujawnili Rzeczpospolitej eksperci Komisji Europejskiej. Bez akceptacji planu przez KE, rząd nie może udzielić hutom pomocy publicznej i w ten sposób uratować ich od bankructwa. (s.B1)

Rząd zdecydował o udzieleniu gwarancji kredytowych na sumę 150 milionów dolarów dla Stoczni Gdynia i 150 milionów złotych dla zakładów H. Cegielskiego w Poznaniu. Ministerstwo Gospodarki nie wyklucza utworzenia holdingu wokół Stoczni Gdynia. (s.B2)

Deficyt handlu zagranicznego po pięciu miesiącach 2002 roku spadł do 5,77 miliarda dolarów, w porównaniu z 5,81 miliarda dolarów rok wcześniej, podał GUS. (s.B2)

Wprowadziwszy nowe na polskim rynku systemy zarządzania infrastrukturą przedsiębiorstw w Ciechu, Poczcie Polskiej i wcześniej w Thomson Polkolor, Prokom liczy, że w perspektywie roku zyska z tego rynku kontrakty o łącznej wartości blisko 10 milionów dolarów. (s.B3)

Przez pierwszych pięć miesięcy tego roku Grupa Kęty osiągnęła przychody w wysokości 198,3 miliona złotych. Spółka planuje, że 2002 rok zakończy zyskiem 42,4 miliona złotych. Ponad połowa tej sumy została już wypracowana. (s.B3)

Minister finansów rozważa propozycję zawieszenia podatku od zysków z lokat. Zdaniem przedstawicieli resortu, dopiero po zakończeniu roku budżetowego będzie można ostatecznie stwierdzić, czy jego wprowadzenie przyniosło oczekiwane dochody. (s.B7)

Polskie Towarzystwo Reasekuracyjne kupiło znaczący pakiet akcji ukraińskiej firmy ubezpieczeń majątkowych Skide-West. Polska spółka traktuje ten zakup jako inwestycję średnioterminową, z której zamierza wycofać się odsprzedając akcje z zyskiem po ponad trzech latach. (s.B7)

PKO BP podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) umowę w sprawie emisji obligacji o łącznej wartości do 600 milionów złotych. Środki z niej będą przeznaczone na restrukturyzację finansową Polskich Hut Stali (PHS). (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Na polecenie premiera Leszka Millera, prezes PZU Zdzisław Montkiewicz przerwał czwartkowe WZA PZU Życie. Oznacza to kilkudniowy rozejm w wojnie pomiędzy ministrem skarbu Wiesławem Kaczmarkiem, a prezesem Montkiewiczem. (s.20)

Konsorcjum brytyjskiego Rotch Energy i rosyjskiego Łukoil złożyło ofertę zakupu 75 procent akcji Rafinerii Gdańskiej (RG) od Nafty Polskiej. Rzecznik Nafty, Krzysztof Mering powiedział, że oferta zostanie rozpatrzona. (s.21)

Udziałowcy spółki budowlanej PIA Piasecki w ciągu jednego dnia stracili 40 procent swoich pieniędzy. Jest to efekt informacji o wypowiedzianych firmie kontraktach oraz złożonym w sądzie wniosku o jej upadłość. Jeśli Piasecki nie wynegocjuje nowych warunków spłaty zadłużenia, może zbankrutować. (s.28)

PRAWO I GOSPODARKA

Ministerstwo skarbu przedłużyło kontrolowanej przez Jana Kulczyka El-Dystrybucji wyłączność negocjacyjną w sprawie kupna akcji grupy energetycznej G-8 do 25 lipca 2002 roku. Pozostaje tajemnicą, jak firmie udało się namówić do tego MSP. (s.3)

PARKIET

NBP dąży do wyraźnego wzmocnienia swojej pozycji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. KDPW się temu sprzeciwia, jak wynika z nieoficjalnych informacji Parkietu. Spór dotyczy m.in. udziału spółki w integracji europejskich instytucji depozytowo-rozliczeniowych. (s.1)

Na rynku pojawiły się pogłoski o możliwym odwołaniu Wojciecha Kostrzewy, prezesa BRE Banku. Pogłoski te są wiązane z działalnością spółki w obszarze bankowości inwestycyjnej. (s.4)

Tele-Fonika KFK uważa, że pomimo cofnięcia zgody na przekroczenie progu 50 procent głosów na walnym Tele-Foniki Kable, nadal skutecznie będzie zarządzać spółką i nie planuje odsprzedaży akcji. Zamierza nawet kupić jej walory w trwającym do 29 lipca wezwaniu. (s.5)

PULS BIZNESU

Aż dwie spośród czterech spółek, które powstaną w drodze restrukturyzacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), czyli Tel-Energo Holding i PSE-Operator, mają trafić na giełdę. Prywatyzacja ma umożliwić PSE pozbycie się znacznej części zadłużenia przekraczającego 2,2 miliarda złotych. (s.4)

Rzeszowski Zelmer, producent sprzętu AGD, nie zostanie przekształcony w spółkę pracowniczą. Zdaniem szefa firmy, Andrzej Libolda, potrzebuje ona dokapitalizowania przez silnego partnera z branży lub wejścia na giełdę. Dlatego firma próbuje zainteresować sobą amerykańską spółkę White Westinghouse. ale ta na razie wstrzymuje się z konkretnymi deklaracjami. (s.5)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Towarzystwo Ubezpieczeniowe COMPENSA S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 19 lipca