PRZEGLĄD PRASY -- 20 sierpnia

opublikowano: 20-08-2003, 07:30

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 20 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Do połowy tego roku w Polsce ogłosiło upadłość ponad 400 firm. Kolejnych 300 rozpoczęło postępowania układowe z wierzycielami. Kłopoty tych przedsiębiorstw w wielu przypadkach są źródłem zapaści finansowej ich kooperantów. (s.B1) Rząd przyjął nową wersję przedakcesyjnego programu, w którym znajduje się ocena obecnej sytuacji gospodarczej Polski i prognozy jej zmian. W najbliższych dniach dokument ma zostać wysłany do Brukseli. Zakłada się w nim, że Polska spełni kryteria wejścia do strefy euro w 2007 roku. (s.B2)

Wojskowe Zakłady Mechaniczne (WZM) w Siemanowicach Śląskich, które będą realizowały wart prawie pięć miliardów złotych kontrakt na dostawę 690 kołowych transporterów opancerzonych AMV 8x8 fińskiej firmy Patria dla polskiej armii, rozmawia z bankami w sprawie 20 milionów złotych kredytu. Finowie rozmawiają zaś o prywatyzacji WZM. (s.B3) Inwestor pojawi się w Telefonii Dialog na początku 2004 roku - liczy prezes KGHM Polska Miedź, Stanisław Speczik. Nie ustalono jeszcze, ile akcji będzie mógł objąć. (s.B3)

GAZETA WYBORCZA

Otwiera się furtka do Polski dla tanich linii lotniczych, typu EasyJet czy Ryanair. Krakowski samorząd we współpracy z wojskiem chce stworzyć dla nich specjalny terminal w Balicach. (s.13)

PKN Orlen za blisko 300 milionów dolarów może przejąć czeski koncern petrochemiczny Unipetrol. Czeka go jednak ciężka walka z austriackim OMV i węgierskim MOL-em. Zwycięzca ma największe szanse na budowę regionalnego koncernu. (s.14)

PARKIET

Mark Mobius, zarządzający funduszami Templetona, zamierza kupować polskie akcje, sądząc, że polskie spółki mają dobre perspektywy. Nie podał on jednak nazw spółek. Na rynku nie brak sceptyków, twierdzących, że wypowiedź Mobiusa to typowa gra poprzedzająca sprzedawanie akcji. (s.1)

Zarząd PKN Orlen może kupić przeszło 1,6 miliona obligacji zamiennych na akcje. Przy obecnym kursie giełdowym papierów płockiej spółki, taka operacja może się opłacać wyłącznie wiceprezesowi ds. finansowych, Jackowi Strzeleckiemu. (s.1)

Zarząd Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF) podtrzymał prognozy roczne: 3,4 miliarda złotych przychodów i 34 milionów zysku netto. Stało się tak, mimo konieczności stworzenia w drugim kwartale rezerw na należności. (s.3)

Medialny koncern - Grupa ITI - po raz drugi spróbuje uplasować swoje papiery na warszawskim rynku. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku. Nieprzypadkowo po dwóch kwartałach 2003 roku niemal wszystkie spółki medialnego holdingu poprawiły wyniki. Zmiany w zależnej od koncernu Grupie Onet trwają. (s.4)

Do końca tego roku ComArch podpisze jeszcze kilka umów eksportowych. Zagraniczna sprzedaż powinna zapewnić integratorowi w 2003 roku do 20 procent ogółu przychodów. w roku 2002 było to zaledwie cztery procent. (s.5)

PULS BIZNESU

Prezesi Polskich Hut Stali (PHS) i Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) porozumieli się w sprawie rozwiązania problemu wierzytelności stalowego koncernu. Mogą one trafić bezpośrednio do inwestora lub wcześniej zostać zamienione na akcje. Inwestor w PHS i tak zapłaci minimum o 150 milionów złotych więcej niż zakładano. (s.3)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji. ((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 6539700, warsaw.newsroom@reuters.com; adrian.krajewski@reuters.pl))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 20 sierpnia