PRZEGLĄD PRASY -- 29 stycznia

Reuters
opublikowano: 29-01-2002, 08:10

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 29 stycznia. RZECZPOSPOLITA W poniedziałek komisarz ds. zagranicznych UE Chris Patten przekazał stronie rosyjskiej negatywne stanowisko Brukseli dotyczące pomysłu stworzenia specjalnego korytarza tranzytowego z Kaliningradu do Rosji przez Polskę lub Litwę. (s.A1 i A5) We wtorek rząd

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 29 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

W poniedziałek komisarz ds. zagranicznych UE Chris Patten przekazał stronie rosyjskiej negatywne stanowisko Brukseli dotyczące pomysłu stworzenia specjalnego korytarza tranzytowego z Kaliningradu do Rosji przez Polskę lub Litwę. (s.A1 i A5)

We wtorek rząd ma przyjąć ostateczny kształt strategi gospodarczej, której załącznikiem jest pakiet "Przede wszystkim przedsiębiorczość." Zdaniem przedstawicieli firm, zasługuje on na poparcie, a propozycje rządu są rozsądne. (s.A1 i B1)

Rzeczpospolita dowiedziała się nieoficjalnie, że we wtorek minister skarbu państwa Wiesław Kaczmarek ma mianować Zdzisława Montkiewicza na stanowisko prezesa największej polskiej firmy ubezpieczeniowej, PZU SA. (s.B1)

Minister finansów Marek Belka wykluczył możliwość rewizji tegorocznego budżetu. Dodał jednak, że w następnych dwóch latach deficyt budżetowy będzie oscylował na poziomie 40 miliardów złotych lub nieco więcej. (s.B1)

Koncern ABB rozbuduje instalację do produkcji etylenu i propylenu w PKN Orlen. Wartość inwestycji szacuje się na 165 milionów dolarów. Dzięki modernizacji zwiększy się produkcja petrochemikaliów. (s.B1)

Prezes zarządu PLL LOT Jan Litwiński powiedział, że 2001 rok przewoźnik zamknie po raz pierwszy od wielu lat dużą stratą. Spodziewany wynik ujemny neto wyniesie prawie 150 milionów dolarów. Dodał, że wynik firmy obciążają inwestycje poczynione przez LOT, jako członka Qualiflyera. (s.B2)

Jak wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej, w pierwszych latach po przystąpieniu do UE (2004-2006) Polska otrzyma od Brukseli około 20,05 miliarda euro w ramach różnego rodzaju programów pomocowych. Polska składka do budżetu Unii będzie w tym czasie ponadtrzykrotnie mniejsza. (s.B2)

Zdaniem Jana Szczęsnego z Ministerstwa Skarbu Państwa do transakcji sprzedania akcji LOT przez Swissair dojdzie najprawdopodobniej w połowie roku. Są duże szanse, że do tej pory LOT stanie się już członkiem jednego z dwóch największych aliansów lotniczych. (s.B3)

Wiceprezes TPSA Bertrand le Guern powiedział, że piątkowe odwołanie George'a Stróżyńskiego ze stanowiska dyrektora finansowego spółki nie było pochopne. Le Guern dodał, że nie opóźni to procesu restrukturyzacji. (s.B3)

Zdaniem ministra skarbu Rotch Energy nie jest w stanie przedstawić wiarygodnego zabezpieczenia swojej oferty na zakup akcji Rafinerii Gdańskiej. Rokowania międzye Naftą Polską a inwestorem nadal jednak trwają. (s.B4)

Mostostal Export zakłada, że w tym roku sprzedaż usług generalnego wykonawstwa dla jego spółek deweloperskich wyniesie 31 procent przychodów, podczas gdy w ubiegłym roku stanowiła połowę. Firma chce zwiększyć eksport i liczbę kontraktów zewnętrznych. (s.B4)

W poniedziałek nowy prezes Stoczni Szczecińskiej SA Ryszard Kwidzyński powiedział, że w 2001 roku stocznia straciła ponad 160 milionów złotych w wyniku silnego kursu złotego. (s.B4)

1 lutego MHB Bank Polska rozpocznie działalność. Będzie się on specjalizował w bankowości korporacyjnej, działalność detaliczna nie leży w kręgu jego zainteresowań. Jedynym właścicielem MHB jest niemiecki Mitteleuropaische Handelsbank, wkrótce MHB. (s.B5)

Giełda podpisze wkrótce list intencyjny dotyczący nawiązania porozumienia o wzajemnym członkostwie z paneuropejską giełdą Euronext. Umożliwi to dostęp polskim inwestorom do akcji notowanych na europejskich giełdach. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Wiceminister gospodarki Małgorzata Okońska-Zaremba, mówiąc o ułatwieniach zaproponowanych w pakiecie "Przede wszystkim przedsiębiorczość" powiedziała m.in., że znajdą się w nim ułatwienia podatkowe, jak np. możliwość rozliczania VAT kwartalnie, a nie miesięcznie. (s.16)

We wtorek ropoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Wszystko wskazuje na to, że Rada obniży tym razem stopy procentowe, ale zaostrzenie polityki pieniężnej jest bliskie. (s.16)

Wiceminister gospodarki Maciej Leśny został przewodniczącym międzyresortowego zespołu ds. restrukturyzacji spółek Daewoo. Zespół ma utrzymywać kontakt z ich koreańskim właścicielem, a także szukać nowego dla nich inwestora. (s.16)

Z poufnych dokumentów Komisji Europejskiej, do których dotarła Gazeta wynika, że w 2004 roku Polska pośrednio sfinansuje szacowane na blisko 0,5 miliarda euro dopłaty bezpośrednie dla rolników. Fundusze z UE dla Polski wyniosą w 2004 roku 3,9-4 miliardów euro, a polska składka - dwa miliardy. (s.16)

Gazeta dowiedziała się w Ministerstwie Skarbu, że rosyjski koncern naftowy Jukos złożył ofertę kupna 75 procent akcji Rafinerii Gdańskiej. Zanim jednak oferta zostanie rozważona, muszą się zakończyć negocjacje z Rotch Energy. (s.16)

Gazeta dowiedziała się nieoficjalnie, że do amerykańskiego sądu trafi wkrótce pozew koalicji inwestorów Stomilu Olsztyn przeciwko koncernowi Michelin. Inwestorzy zamierzają przedstawić Francuzom te same zarzuty, co w Polsce. (s.21)

PRAWO I GOSPODARKA

W poniedziałek na warszawskim parkiecie zadebiutowały dwie spółki powstałe po podziale nowosądeckiego Optimusa: Grupa Onet.pl i Optimus Technologie. Wartość akcji Onetu wzrosła o 50 procent, a Optimusa Tech spadły o prawie 32 procent. (s.1 i 9)

W PZU Życie nastąpiła nieoczkiwana zamiana na stanowisku prezesa zarządu. Krzysztofa Mastalerza zastąpił Ireneusz Nawrocki, do niedawna przewodniczący rady nadzorczej Polskich Sieci Elektroenergetycznych. (s.1 i 6)

W najbliższy czwartek przedstawiciele związków zawodowych i zarządu TPSA będą rozmawiali na temat zasad i wysokości odszkodowań dla zwalnianych pracowników. (s.9)

Zarząd Netii zaproponował akcjonariuszom, aby 5 lutego, na najbliższym walnym zgromadzeniu spółki zamknięto posiedzenie bez podejmowania uchwał dotyczących podwyższenia kapitału spółki. Zdaniem analityków nie wróży to nic dobrego. (s.10)

Mimo zanotowania 8,7 miliona złotych straty netto po trzech kwartałach 2001 roku spółce Ster-Projekt udało się zrealizować prognozy na ten rok. Po listopadowej korekcie przewidywały one sprzedaż na poziomie 240 milionów złotych oraz cztery miliony złotych zysku netto. (s.10)

PARKIET

Z dokumentów, do których dotarł Parkiet wynika, że Elektrim planował podpisanie z Elektrimem Volt umowy o zarzązanie wszystkimi należącymi do spółki giełdowej akcjami PAK oraz Elektrimu Megadex. Taki plan forsował Jacek Walczykowski, a sprzeciwił się Waldemar Siwak, p.o. prezesa spółki. (s.1)

Belgijska grupa KBC, poza Kredyt Bankiem, chce rówenież zwiększyć udział w Warcie. W tej sprawie musi negocjować z Kulczyk Holding, posiadającym większościowy pakiet akcji ubezpieczyciela. (s.2)

Zaległości podatkowe Rafinerii Trzebina, w której PKN Orlen posiada 77 procent udziałów wynoszą 113,5 miliona złotych. Może to obciążyć wyniki grupy PKN. (s.3)

Na walnym 7 marca zarząd Stalexportu zaproponuje akcjonariuszom obniżkę wartości nominalnej akcji, która obecnie wynosi 10 złotych, do poziomu zbliżonego do kursu giełdowego. W poniedziełek kurs giełdowy spółki wyniósł 3,07 złotego. Ma to ułatwić spółce konwersję zobowiązań na akcje. (s.4)

PULS BIZNESU

MSP, tworząc fundusz dla pakietów mniejszościowych, musi poradzić sobie z wyceną aktywów. Zaniedbanie tej sprawy może zaowocować podobnymi kłopotami jak w przypadku NFI. Fundusz resztówki na pewno trafi na GPW. (s.3)

Do końca lutego 2002 roku nowy zarząd Dialogu, niezależnego operatora telekomunikacyjnego, opracje strategię rozwoju firmy. Zgodnie z nią inwestycje w 2002 roku mają wynieść od 400 do 500 milionów złotych. Środki zapewni KGHM oraz inwestor finansowy. (s.4)

Bank Gospodarstwa Krajowego potrzebuje dokapitalizowania około 220 milionami złotych. Musi także znaleźć minimum 130 milionów złotych dla Bud- Banku, którego jest jedynym właścicielem. (s.4)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane