PRZEGLĄD PRASY -- 4 marca

opublikowano: 04-03-2002, 07:41

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w poniedziałek, 4 marca.

RZECZPOSPOLITA

Prawie połowa spośród 29 sprawdzonych przez urzędy kontroli skarbowej krajowych producentów leków miał kłopoty z prawidłową kalkulacją kosztów uzyskania przychodów oraz wysokością jednostkowych kosztów wytwarzanych medykamentów, dowiedziała się Rzeczpospolita. (s.A1 i B1)

Jeszcze w tym roku 50 polskich deputowanych może zasiąść w Parlamencie Europejskim w charakterze obserwatorów. Z takim pomysłem przyjeżdża dziś do Polski przewodniczący Parlamentu, Irlandczyk Pat Cox. (s.A1 i A7)

Zysk netto grupy PKN Orlen w czwartym kwartale 2001 roku wyniósł 108,4 miliona złotych, a w całym ubiegłym roku - 438,5 miliona złotych. Przychody wyniosły odpowiednio 6,6 i 25,9 miliarda złotych, co oznacza spadek zysku netto o prawie 46 procent, a sprzedaży o blisko 4,0 procent wobec 2000 roku. (s.B1)

W tym tygodniu rozpoczynają się rozmowy o dalszych losach Daewoo-FSO. Do Warszawy przyjechała koreańska delegacja gotowa do rozmów o realizacji kontraktu prywatyzacyjnego FSO.(s.B2)

Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, do której należą m.in. największe polskie huty i zakłady z nimi współpracujące, ocenia, że przyjęty w piątek przez rząd program restrukturyzacji hutnictwa daje szansę poprawy sytuacji w branży, pod warunkiem jego całkowitej realizacji. (s.B2)

Janusz Szlanta, prezes Stoczni Gdynia i wiceprezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych powiedział, że sytuacja jego stoczni jest stabilna, choć utrzymanie płynności finansowej jest niełatwe. Dodał, że jednym z powodów strat stoczni jest silny złoty. (s.B3)

Roman Karkosik, wiodący inwestor spółek giełdowych Boryszew SA i Oława SA, chce kupić od skarbu państwa 25 procent akcji Elany SA, której jest akcjonariuszem od stycznia 2001 roku. Po zmianach własnościowych toruńska spółka zakończyła ubiegły rok zyskiem. (s.B4)

Prawdopodobnie w najbliższych dniach sędzia komisarz upadłości Banku Staropolskiego (BSP) ogłosi przetarg na zakup jego przedsiębiorstwa bankowego. Invest-bank tym razem nie jest zainteresowany przejęciem. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Z wyliczeń Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi (UNFE), do których dotarła Gazeta mogą potwierdzać obawy NIK, że emerytury będą niższe niż zakładano oraz że kobiety dostaną niższe emerytury niż mężczyźni. (s.21)

Konsolidacje największych polskich hut, a następnie ich sprzedaż zagranicznemu inwestorowi zakłada przyjęty przez rząd w nocy z piątku na sobotę program restrukturyzacji hutnictwa. (s.22)

Według Gazety wiele wskazuje na to, że rządzący SLD nie ma jednolitego stanowiska wobec prywatyzacji PZU. Dziennik analizuje historię prywatyzacji największego polskiego ubezpieczyciela sporu na linii Eureko - skarb państwa. (s.26)

Minister skarbu Wiesław Kaczmarek powiedział, że chce zablokować prywatyzację banków. Dodał, że jego celem jest, by polski kapitał był reinwestowany w Polsce. (s.30)

PULS BIZNESU

Sędzia komisarz zaproponował wstępnie dwa terminy zgromadzenia wierzycieli Elektrimu - 5 i 12 kwietnia. Oba odpadły, bo w tych dniach sąd nie dysponuje wystarczająco dużą salą. (s.4-5)

Polsko-niemiecka spółka KB Gaz Technologia, firma zależna od niemieckiego RWE, planuje budowę na Pomorzu Zachodnim rurociągu gazowego. To konkurencyjna inwestycja dla projektu Bernau-Szczecin, firmowanego przez Aleksandra Gudzowatego. (s.6)

Zarząd warszawskiego Daewoo-FSO przygotowuje plan wydzielenia spółki zajmującej się wyłącznie produkcją samochodów. Dzięki temu Daewoo-FSO uniknie bankructwa, a potencjalny inwestor wejdzie do firmy, która nie będzie już obciążona starymi długami. (s.7)

KGHM Polska Miedź chce dokonać zmian w zarządzie Polkomtela, operatora sieci Plus GSM. Wniosek, który w tej sprawie wpłynął do spółki pod koniec lutego, nie został jednak z powodów formalnych przyjęty. (s.8)

Amerykańslki IFC oraz niemiecki Dresdner Kleinwort Benson są bliskie wejścia do Emaxa poznańskiego inegratora informatycznego. Spółka, której nie udało się wejść na GPW, poszukuje kapitału, który pozowli jej uregulować akwizycyjne zobowiązania. (s.9)

Rok 2001 dla branży piwowarskiej w Polsce nie należał do najbardziej udanych. Wzrost sprzedaży w porównaniu z rokiem 2000 wyniósł zaledwie 0,3 procent. Producenci nie mają złudzeń: w tym roku sprzedaż całego sektora nie przekroczy 25 milionów hektolitrów piwa. (s.10-11)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 4 marca