PRZEGLĄD PRASY -- 7 lutego

opublikowano: 07-02-2002, 07:58

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 7 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Rada nadzorcza Elektrimu wybrała Jacka Krawca na stanowisko prezesa, a Jana Rynkiewicza na wiceprezesa spółki. Krawiec jest czwartym prezesem spółki w ostatnich 38 miesiącach. (s.B1)

Ministerstwo Finansów oczekuje, że planowana na luty emisja euroobligacji o wartości 750 milionów złotych zostanie wyceniona przynajmniej tak wysoko, jak uzupełniająca emisja z grudnia 2001 roku. Dalsze emisje w tym roku będą uzależnione od wpływów z prywatyzacji. (s.B1)

W najbliższych dniach rząd ma podjąć decyzję w sprawie ograniczenia importu używanych samochodów. Według informacji z Ministerswta Gospodarki, pakiet rozporządzeń trafił do uzgodnień międzyresortowych i prawdopodobnie w czwartek będzie przedmiotem analiz. (s.B2)

Polscy przedsiębiorcy w integracji z UE widzą szanse na wzrost sprzedaży, powiększenie rynków zbytu oraz podniesienie poziomu technologicznego. Obawiają się zaś spadku efektywności i zysku, a także dominacji firm z Unii. (s.B2)

W najbliższych trzech latach TPSA chce wydać 13 miliardów złotych na inwestycje, z czego 4,3 miliarda złotych w tym roku i 4,5 miliarda w roku 2003. W 2002 roku TPSA chce też zredukować zatrudnienie o 11 tysięcy osób. (s.B2)

Partnerem brytyjskiego Rotch Energy, który negocjuje zakup akcji Rafinerii Gdańskiej (RG), zostanie prawdopodobnie rosyjski Łukoil. W piętk w Nafcie Polskiej zaplanowano kolejne spotkanie z brytyjskim inwestorem w sprawie sprzedaży 75 procent akcji RG. (s.B3)

Na piątkowym posiedzeniu rada nadzorcza PKN Orlen ma po raz kolejny dyskutować o zmianach w zarządzie spółki. Wszystko wskazuje jednak na to, że nowi ludzie we władzach koncernu mogą pojawić się dopiero po NWZA, zaplanowanym na 21 lutego. (s.B3)

Prognozowana strata grupy PKP w tym roku ma wynieść 1,085 miliarda złotych, przy czym strata samych PKP ma sięgać 661,2 miliona złotych. Przewoźnik planuje przewieźć w tym roku o około osiem procent pasażerów mniej niż w 2001 roku. (s.B3)

Ujawniona w środę w Dublinie afera finansowa w Allied Irish Bank, w którym wykryto duże nadużycia, nie wpłynie na działalność AIB w Polsce, powiedział prezes AIB Poland, Gerry Byrne. AIB ma 70,5 procent akcji BZ WBK. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Marian Brzóska, radca ministra w UKiE, uważa, że propozycja Komisji Europejskiej przyznania polskim rolnikom 25-procentowych dopłat w pierwszym roku członkostwa jest nie do przyjęcia. Nie dlatego, iż oferuje zbyt mało polskim rolnikom, ale dlatego, że narusza zasady wspólnego rynku. (s.16)

Po zakończeniu rozmów w sprawie wejścia Polski do UE, złoty może być podatny na ataki spekulantów, uważa minister finansów Marek Belka. Dodał, że złoty powinien być zdewaluowany. (s.17)

W środę rosyjski koncern Gazprom stwierdził, że dopiero po określeniu ewnetualnych kosztów oraz warunków technicznych podejmie decyzję w sprawie budowy przez Polskę nowego, omijającego Ukrainę gazociągu. (s.17)

W czwartek krótką wizytę w Warszawie składa grupa wpływowych niemieckich przedsiębiorców, m.in. prezes Lufthansy, członkowie zarządów koncernów BASF, DaimlerChrysler, firmy doradczej Ernst & Young, Commerzbanku. Spotkają się z przedstawicielami rządu, a następnie z Aleksandrem Gudzowatym. (s.17)

Niemiecka spółka Hamester i działający z nią porozumieniu Eugeniusz Małek, mimo że przejęli ponad 50 procent głosów na WZA ZPC Wawel, nadal nie ogłosili wezwań na pozostałe akcje polskiej spółki. Tymczasem mniejszościowi akcjonariusze mogą już zablokować emisję z wyłączeniem prawa poboru. (s.23)

W transakcjach parkietowych właściciela zmieniło 2,6 miliona akcji PKN Orlen. Według informacji Gazety, sprzedającym była grupa BRE. Są to ostatnie przygotowania inwestorów przed NWZA PKN. (s.23)

PRAWO I GOSPODARKA

Minister skarbu wciąż rozważa, czy kontyunować proces prywatyzacji firmy Hipolit Cegielski z Poznania. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z konsorcjum Stoczni Gdynia i spółki menedżerskiej Cemag, minister prawdopodobnie unieważni rokowania. (s.5)

Sytuacja Zamojskich Fabryk Mebli pogarsza się. Zarząd złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, a bank wypowiedział kredyty. Pracownicy będą chcieli jednak porozumieć się z syndykiem i uratować fabrykę. (s.12)

PARKIET

KGHM utworzył ponad 38,8 miliona złotych dodatkowych rezerw obciążających wynik za 2001 rok. Ryszard Zbrzyzny, szef największego związku zawodowego koncernu uważa, że strata firmy za ubiegły rok wyniesie co najmniej 35 milionów złotych i że zagrożona jest płynność spółki. (s.2)

Z nieoficjalnych informacji Parkietu wynika, że BRE Bank sprzedał wszystkie posiadane akcje Stomilu Olsztyn i zarobił na tym około 5,6 miliona złotych. Akcje producenta opon pozostały w koalicji inwestorów finansowych pozostających w konflikcie z francuskim Michelinem. (s.2)

Wyniki finansowe banków wypracowane w zeszłym roku są dużo gorsze niż w roku 2000, wynika z opublikowanych raportów. Słabych rezultatów można się spodziewać w wypadku Banku Handlowego, BPH-PBK oraz BZ WBK. Nie zawiodą zaś Pekao i BRE, uważają analitycy. (s.4)

Do OFE ING Nationale-Nederlanden oraz PZU, które na koniec ubiegłego roku miały w swoich portfelach akcje zagranicznych spółek, dołączył OFE Commercial Union. Łącznie więc polskie fundusze emerytalne zainwestowały poza krajem już około 86-118 milionów złotych. (s.7)

PULS BIZNESU

KPWiG zarzuciła Waldemarowi Siwakowi, byłemu prezesowi Elektrimu, spekulowanie akcjami spółki z wykorzystaniem poufnych informacji, wynika z nieoficjalnych informacji. Sprawę od ubiegłego tygodnia bada prokuratura. (s.4)

Zarząd Huty Katowice zwołał NWZA, które podejmie decyzję o dalszym funkcjonowaniu spółki. Według wstępnych danych strata HK za 2001 rok sięga około 600 milionów złotych. Strata na sprzedaży wyrobów przekroczyła zaś 220 milionów złotych. (s.6)

UE wydała rozporządzenie dotyczące wprowadzenia nadzoru nad importem wyrobów stalowych sprowadzanych spoza Wspólnoty, co może utrudnić funkcjonowanie polskim przedsiębiorcom. Polski resort gospodarki dąży do opracowania podobnej legislacji. (s.6)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 7 lutego