Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 23-04-2021, 16:17

Na rynkach mamy pierwsze oznaki wyhamowania optymizmu, a dyskusja przeniosła się na ocenę, jak dużo dobrych danych i poprawy perspektyw jest już w cenach. Wciąż jest przestrzeń do poprawy wyceny ryzykownych aktywów (akcji, surowców, walut), ale w kolejnych dniach może zacząć dominować podejście selektywne. Globalnie uwaga skupi się na komunikacie Fed. Dla złotego ważne będzie orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych.

W USA głównym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie FOMC (wt-śr). Podczas ostatniego przemówienia w połowie kwietnia prezes Powell przypomniał, że Fed nie spieszy się z normalizacją polityki monetarnej i wpierw czeka na pełną odbudowę zatrudnienia i dowody utrwalenia się inflacji powyżej 2 proc. Oczekujemy podobnego tonowania jastrzębich oczekiwań w komunikacie. Nie spodziewamy się sygnałów dotyczących redukcji tempa skupu aktywów. Jeśli cierpliwość FOMC pchnie niżej rentowności obligacji, tym śladem podąży USD. Poza tym dowody odbicia aktywności powinny być widoczne w zamówieniach na dobra trwałe (pon) oraz indeksie nastrojów konsumentów (wt). Liczba nowych wniosków o zasiłek (czw) powinna maleć. Dwie rundy czeków stymulacyjnych powinny przełożyć się na solidny wzrost PKB w I kw. (czw).

Przyszły tydzień przynosi sporo ważnych raportów ze strefy euro. Niemiecki indeks Ifo (pon) prawdopodobnie potwierdzi to, co już wiemy z innych badań (PMI, Sentix) – ostatnia runda restrykcji miała mniejszy wpływ na gospodarkę. Wzrost cen energii będzie windował inflację HICP w Eurolandzie (pt), ale inflacja bazowa powinna pozostawać poniżej 1 proc., czyli dużo poniżej celu EBC („blisko, ale poniżej 2 proc.”). Wstępne szacunki PKB za I kw. (pt) pokażą spadek w związku z lockdownami, nawet jeśli wpływ restrykcji był mniejszy niż przy poprzednich zakazach. Pozytywne zaskoczenia w danych mogą skutkować rewizją oceny fundamentów EUR.

Pusty kalendarz z Wielkiej Brytanii oznacza, że funt pozostanie zdany na czynniki ogólnorynkowe. Oczekujemy, że funt powinien korzystać na generalnym optymizmie makro i lepszych perspektywach globalnego ożywienia. Podtrzymywany apetyt na ryzykowne aktywa powinien generować napływ kapitału w niedowartościowane aktywa brytyjskie (z powodu zeszłorocznej niepewności o brexit), co implikuje dodatkowy popyt na GBP.

Nic nie powinno się zdarzyć na posiedzeniu szwedzkiego Riksbanku (wt). Bank powinien utrzymać stopę procentową na 0 proc. i cel QE na 400 mld SEK. W obliczu trzeciej fali zachorowań, która w Szwecji przebiega gorzej od oczekiwań, Bank podtrzyma gołębie nastawienie. Z drugiej strony przed sygnalizowaniem dalszych obniżek bank powstrzymują rosnące ceny nieruchomości. SEK powinien być stabilny po decyzji.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zanosi się na ekscytujący tydzień dla złotego, ale nie z powodu zaplanowanych odczytów stopy bezrobocia (pon) i inflacji CPI (pt). W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać orzeczenie w sprawie kredytów frankowych. W skrócie, w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej lub nakazania konwersji kredytu na złotowy banki będą decydować się na zamknięcie transakcji zabezpieczających przed ryzykiem kursowym, do czego potrzebne będzie pozyskanie franków z rynku. O ile NBP nie włączy się w ten proces, udostępniając rezerwy walutowe, perspektywa dodatkowej podaży złotego będzie pożywką dla działań spekulacyjnych. W zależności od wydźwięku orzeczenia nie można wykluczyć, że EUR/PLN przejściowo sięgnie 4,70 lub szybko zejdzie pod 4,50.

Posiedzenie Banku Japonii (pon-wt) najprawdopodobniej nie przyniesienie zmian w polityce monetarnej, gdyż dopiero co w marcu dokonał modyfikacji w oparciu o dokonaną rewizję strategii. W komunikacie BoJ prawdopodobnie podkreśli niepewność perspektyw gospodarczych wywołaną ponownym rozprzestrzenianiem się zakażeń COVID-19. USD/JPY jest w fazie korekty w ślad za cofnięciem rentowności na rynku obligacji USA i dalsza presja osłabienia dolara może ciągnąć kurs niżej.

W Australii w centrum uwagi będzie odczyt CPI (śr). Wyższe tempo wzrostu cen będzie podsycać oczekiwania na zmianę retoryki RBA, co rynek walutowy zacznie dyskontować z wyprzedzeniem. W Kanadzie pod obserwacją będą sprzedaż detaliczna (śr) i PKB (pt). Silniejsza reakcja powinna być przy lepszych odczytach, gdyż silniejsza postawa gospodarki (pomimo lockdownu w lutym) będzie wspierać ostatnią decyzję BoC odnośnie redukcji tempa skupu aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane