Przeszukania w biurach Deutsche Boerse

opublikowano: 27-08-2019, 13:40

Prokuratura dokonała nalotu na biura niemieckiego operatora giełdy Deutsche Boerse w ramach szerszego dochodzenia dotyczące nielegalnego schematu handlu akcjami, jak podała prokuratura kolońska.

Rzecznik prasowy Deutsche Boerse potwierdził, że biura jego spółki zależnej Clearsteam zostały przeszukane, dodając, że dochodzenie dotyczyło zarówno klientów, jak i pracowników.

Deutsche Boerse
Deutsche Boerse
Bloomberg

- Podobnie jak w przeszłości, Deutsche Boerse w pełni współpracuje z władzami - powiedział rzecznik prasowy.

Handelsblatt najpierw poinformował o nalotach, dodając, że spółka Clearstream odegrała kluczową rolę w nielegalnych transakcjach.

Śledztwo koncentruje się na praktyce, znanej jako cum-ex, która polega na transgranicznym obrocie akcjami spółek wokół syndykatu banków, inwestorów i funduszy hedgingowych w celu stworzenia wrażenia wielu właścicieli, z których każdy ma prawo do ulgi podatkowej.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie systemu rozpoczęło się już w 2013 r. Prokuratorzy powiedzieli, że praktyka wprowadzała w błąd niemiecki rząd w kwestii zwrotu podatku, który kosztował kraj miliardy euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane