Pszenica najtańsza od ponad 5 lat

opublikowano: 09-02-2016, 15:57

Kontrakty na pszenicę na giełdzie w Paryżu spadają we wtorek dziesiątą sesję z rzędu. Jest najtańsza od ponad pięciu lat z powodu obaw malejącego popytu.

Traderzy obawiają się, że Unia Europejska będzie miała problem z pozbyciem się zapasu pszenicy. Eksport jest już o 15 proc. nizszy niż w poprzednim sezonie. Francuska pszenica ładowana w porcie Rouen była oferowana do sprzedaży o 3 EUR poniżej ceny z kontraktów terminowych, wskazuje Pierre Tronc z Aurel BGC.

Zobacz więcej

Reuters/FORUM

- To naprawdę jest już jakaś paniczna wyprzedaż – powiedział. - Rolnicy i spółdzielnie sprzedają. Dlaczego? Boją się, że ceny jeszcze spadną i chcą jeszcze osiągnąć jakiś zysk – dodał.

Pszenica na mąkę z marcowych kontraktów taniała na Euronext w Paryżu we wtorek do 152,25 EUR za tonę, najmniej od lica 2010 roku. Jej przecena trwa najdłużej od 2011 roku. 

Rynek niepokoją doniesienia z Egiptu. Władze tego kraju odesłały kilka miesięcy temu transport francuskiej pszenicy tłumacząc to zbyt dużym skażeniem sporyszem. W ubiegłym miesiącu egipski resort rolnictwa ogłosił, że zaczyna stosować politykę zerowej tolerancji wobec sporyszu, co według eksporterów jest wybiegiem. W ubiegłym tygodniu Egipt anulował dwa przetargi na zakup pszenicy. Pierwszy z powodu braku ofert. Drugi z powodu zbyt wysokich cen.

Tronc powiedział, że w ubiegłym tygodniu zakupu dokonała Algieria, drugi w Afryce importer pszenicy. Miała zapłacić 178-180 USD za tonę, włączając koszt transportu, czyli cenę poniżej kontraktu futures z tego dnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Pszenica najtańsza od ponad 5 lat