PwC podkupiło ekspertów rywala

opublikowano: 02-10-2018, 22:00

Firma konsultingowa stworzyła zespół zajmujący się wdrożeniami SAP — głównie z byłych pracowników Deloitte’a

Konsultanci lubią się podgryzać. Pół roku temu w „PB” opisywaliśmy transfer kilkunastu doradców i konsultantów podatkowych dla sektora finansowego z Deloitte’a do PwC. Teraz w tym samym kierunku powędrował inny zespół, tym razem z zupełnie innej działki.

Giganci z wielkiej czwórki kojarzą się głównie z audytem i doradztwem podatkowym, ale robią wszystko, by nadążyć za cyfrową rewolucją. W polskim PwC co ośmy pracownik wchodzi w skład kierowanego przez Annę Sieńko zespołu doradztwa technologicznego, do którego właśnie dołączyli eksperci od rozwiązań SAP Adam Bieńko (z prawej) i Jarosław Karski (z lewej), którzy przenieśli się z Deloitte.
Zobacz więcej

KONSULTINGOWA EWOLUCJA:

Giganci z wielkiej czwórki kojarzą się głównie z audytem i doradztwem podatkowym, ale robią wszystko, by nadążyć za cyfrową rewolucją. W polskim PwC co ośmy pracownik wchodzi w skład kierowanego przez Annę Sieńko zespołu doradztwa technologicznego, do którego właśnie dołączyli eksperci od rozwiązań SAP Adam Bieńko (z prawej) i Jarosław Karski (z lewej), którzy przenieśli się z Deloitte. Fot. Marek Wiśniewski

Pomoc dla CFO

Od początku października w PwC funkcjonuje 30-osobowy zespół, zajmujący się doradztwem biznesowym i technologicznym w zakresie rozwiązań SAP, czyli niemieckiego giganta informatycznego, produkującego systemy do planowania zasobów przedsiębiorstw. Na jego czele stanął Adam Bieńko, wieloletni pracownik SAP Polska, który ostatnio był dyrektorem działu Enterprise Applications w Deloitte. Wraz z nim barwy konsultingowe zmieniło ponad 20 pracowników.

— Pozyskanie zespołu, zajmującego się wdrożeniami SAP, to zdobycie kompetencji, które są dziś bardzo potrzebne firmom konsultingowym. Praca dyrektora finansowego zawsze była mocno powiązana z działającym w firmie systemem ERP, od którego CFO wymaga coraz więcej informacji. Konsultant nie może więc ograniczyć się do tego, że przedstawi wpływ jakiejś nowej regulacji na firmę, tylko musi wiedzieć, jak firma konkretnie może wprowadzić tę regulację w życie. Teraz zmieniają się np. regulacje, dotyczące sposobu ujmowania w sprawozdaniach finansowych leasingu, co wymaga wdrożenia nowych modułów w systemach IT — mówi Anna Sieńko, partner i lider ds. doradztwa technologicznego w PwC Polska.

Obecnie w części technologicznej PwC w Polsce pracuje blisko 600 osób.

— To bardzo różne zespoły — oprócz specjalistów od wdrożeń systemów IT mamy duży zespół analityków danych czy ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Osobną nogę biznesową stanowi zespół zajmujący się ochroną danych osobowych — mówi Anna Sieńko.

Karuzela transferowa

PwC, które zatrudnia w Polce ponad 4,7 tys. osób w ośmiu biurach regionalnych, gdańskiej jednostce przeciwdziałania przestępczości finansowej oraz dwóch centrach usług wspólnych w Katowicach i Opolu, od ponad trzech lat mocno inwestuje w rozwój kompetencji technologicznych.

— To naturalne i niezbędne uzupełnienie oferty firmy konsultingowej, która musi pomagać swoim klientom w przechodzeniu cyfrowej rewolucji. Jeszcze na początku 2016 r. kupiliśmy Outbox, zajmujący się doradztwem i wdrożeniami w zakresie systemów służących do obsługi sprzedaży. Teraz, wraz ze stworzeniem zespołu ds. SAP, mamy specjalistów od drugiegokońca technologicznego łańcucha w firmie — mówi Anna Sieńko.

Deloitte, które straciło pracowników na rzecz PwC, w ostatnich latach również aktywnie rozbudowuje kompetencje w zakresie nowych technologii. Pod koniec 2015 r. na polski rynek weszło interaktywno-konsultingowe Deloitte Digital, którego pierwszym krokiem było kupno polskiej agencji Digital One. Kilka miesięcy później wzmocniło się o zespół spółki Uselab, zajmującej się projektowaniem doświadczeń użytkownika w usługach cyfrowych. Aktywny na rynku transferowym jest też Grant Thornton, który w ubiegłym roku wchłonął zespół doradczo-audytorskiej spółki F5 Konsulting, a także został głównym udziałowcem Edisondy, zajmującej się badaniem doświadczeń klientów.

 

PwC zwiększa przychody

Doradcy zawsze się wyżywią — i jedzą coraz obficiej. We wtorek PwC opublikowało wyniki za rok finansowy, który zakończył się 30 czerwca. Na poziomie globalnym firma konsultingowa zanotowała wzrost przychodów po raz 21 z rzędu. Wynik na tym poziomie sięgnął 41,3 mld USD i był o 10 proc. wyższy niż rok wcześniej. W tym samym tempie rosły przychody PwC w Europie Środkowej i Wschodniej, ale w Polsce firmie udało się urosnąć szybciej: od połowy 2017 r. do połowy tego roku PwC Polska zwiększyło przychody o 17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy