PZU wybrał doradcę do sprzedaży NFI

Marcin Goralewski
01-08-2003, 00:00

PZU wybrało już doradcę prawnego przy sprzedaży udziałów w trzech NFI i firmie zarządzającej. Grono zainteresowanych inwestorów finansowych za kilka tygodni powinno otrzymać memorandum informacyjne w tej sprawie.

PZU wraz ze spółką zależną PZU Życie podjęło decyzję o wyborze doradcy prawnego przy transakcji sprzedaży aktywów związanych z rynkiem narodowych funduszy inwestycyjnych. Firma nie ujawniła nazwy doradcy.

— Teraz doradca wraz z naszym zespołem będzie przygotowywał odpowiednie materiały. Memorandum informacyjnego można spodziewać się po wakacjach — mówi Wojciech Grzybowski, prezes PZU NFI Management.

Po wstępnych informacjach, dotyczących planów PZU, do ubezpieczyciela zgłosili się pierwsi inwestorzy finansowi zainteresowani rozmowami na temat przejęcia aktywów. Wartość ewentualnej transakcji może przekroczyć 500 mln zł.

— Wartość NFI mniej więcej znamy. Będzie ona powiększona o premię z tytułu przejęcia kontroli i o wartość firmy zarządzającej — mówi prezes PZU NFI Management.

PZU nie wyklucza jednak innego rozstania się z NFI.

— Cały czas brany pod uwagę jest wariant polegający na wykupie własnych papierów i ich umorzeniu. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie przejęciem całości. Nie ukrywam, że ten wariant może być dla PZU bardziej korzystny finansowo — dodaje Wojciech Grzybowski.

Grupa PZU jest właścicielem ponad 20-proc. pakietów akcji w trzech NFI: Drugim, Progressie i NFI im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Fundusze posiadają udziały krzyżowe, co w połączeniu z bezpośrednim zaangażowaniem PZU daje towarzystwu kontrolę nad nimi. Poza udziałami w spółkach, fundusze posiadają też spore zasoby gotówki (267 mln zł po czwartym kwartale 2002 r.).

Spodziewane zmiany właścicielskie mogą skomplikować plany, o jakich kilka tygodni temu mówili szefowie Copernicus Finance. Firma zarządzająca NFI Piast i Octava zamierza we wrześniu przeprowadzić emisję akcji pierwszego z funduszy, skierowaną do pozostałych NFI. Walory miałyby zostać opłacone mniejszościowymi udziałami w spółkach portfelowych. W tej chwili NFI mają udziały mniejszościowe w około 200 spółkach.

W operacji miałyby wziąć udział wszystkie NFI, dzięki czemu przejęłyby kontrolę nad Piastem, a ten skonsolidowane w ten sposób udziały mógłby łatwiej sprzedać — tym bardziej że w operacji chciałby wziąć udział także Skarb Państwa, który w każdej spółce portfelowej ma 25 proc. akcji.

— To ciekawa propozycja. Jej przeprowadzenie nie jest jednak proste. Dziś nie wiem, czy weźmiemy w niej udział — mówi Wojciech Grzybowski.

Prezes PZU NFI Management wymienia dwa problemy.

— Pierwszy to zapewnienie, że nowe akcje Piasta będą płynne. To wcale nie jest takie oczywiste. Druga sprawa wynika z konstrukcji samego programu NFI. Firma zarządzająca dostaje wynagrodzenie za zarządzanie pakietami spółek mniejszościowych, a nie za posiadanie akcji jednego z NFI — wyjaśnia.

Na przełomie lipca i sierpnia Copernicus Finance miał rozesłać wśród pozostałych NFI konkretne propozycje zamiany pakietów mniejszościowych na akcje. Wcześniej wartość wrześniowej emisji szacowano na 100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU wybrał doradcę do sprzedaży NFI