PZU zaczyna grę o Chorwację

Na kilka tygodni przed startem prywatyzacji bałkańskiego ubezpieczyciela Osiguranje, polski gigant przypomniał, że chce go przejąć.

Prezydent Bronisław Komorowski pojechał wczoraj do Chorwacji, by szukać w nowym członku Unii Europejskiej sojusznika dla Polski. Towarzyszący mu Andrzej Klesyk, prezes PZU, ma inny cel. Chcę przypomnieć o chorwackich aspiracjach ubezpieczyciela.

— Jesteśmy żywo zainteresowani prywatyzacją Croatia Osiguranje. Proces sprzedaży może się rozpocząć przed wakacjami— twierdzi Andrzej Klesyk. Według przedstawicieli chorwackiego rządu, prywatyzacja ubezpieczyciela, który kontroluje prawie 40 proc. miejscowego rynku, może ruszyć nawet w tym miesiącu.

— Osiguranje jest zainteresowanych sześć firm, w tym PZU — mówi Mladen Pejnović z urzędu ds. prywatyzacji. Chorwackie państwo ma 80 proc. udziałów w Osiguranje. Spółka jest notowana na giełdzie w Zagrzebiu, a jej wycena sięga 380 mln USD.

W ubiegłym roku towarzystwo zebrało 415 mln EUR składek i miało 14 mln EUR zysku. Z punktu widzenia PZU nie jest to więc olbrzymi biznes. Jednak jak tłumaczy Andrzej Klesyk, polska spółka chciałby wykorzystać Osiguranje jako przyczółek do dalszej ekspansji na Bałkanach. Gdyby tylko pojawiła się możliwość, PZU chętnie kupiłoby też słoweńskiego Triglava. Jednak prywatyzacja firmy została wstrzymana. Wcześniej polski ubezpieczyciel wyrażał też zainteresowanie Biełgosstrachem z Białorusi, który jednak na razie nie jest na sprzedaż.

Andrzej Powierża, analityk Domu Maklerskiego Citi Handlowego, chwali PZU za celowanie w lokalnych liderów. Jeśli nie przepłaci za Osiguranje, zakup powinien być udany. Analityka dziwi natomiast, że polski gigant nie był zainteresowany niedawno zakończoną sprzedażą tureckiego Yapi Kredi Sigorta. Za ok. 1 mld EUR kupił go niemiecki Allianz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane