PZU znów ma PZU Życie

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 31-10-2000, 00:00

PZU znów ma PZU Życie

BYŁY SZEF: Rada nadzorcza PZU Życie dokonała radykalnych zmian w zarządzie towarzystwa. Nie tylko odwołała Grzegorza Wieczerzaka z funkcji prezesa, ale zwolniła cały zarząd życiowej spółki. fot. MP

Pierwszą decyzją nowej rady nadzorczej PZU Życie było odwołanie Grzegorza Wieczerzaka z funkcji prezesa i pozbawienie towarzystwa odrębnego zarządu.

Wczorajsze walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU Życie, którego właścicielem jest PZU, wybrało nową pięcioosobową radę nadzorczą. Znaleźli się w niej: Jacek Jonak, radca prawny zwiazany z PZU SA, który został przewodniczącym, Antonio da Costa ze strony Eureko, oraz Artur Suchocki, Krzysztof Pawlisz i Norbert Laskowski.

W nowej radzie nadzorczej nie znalazł się żaden z kandydatów rekomendowanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Przypomnijmy, że w ostatni piątek, podczas walnego zgromadzenia PZU, Skarb Państwa, większościowy akcjonariusz towarzystwa, zobowiązał zarząd PZU, działający jako walne zgromadzenie PZU Życie — swojej spółki córki, do głosowania w poniedziałek na zaproponowanych przez siebie kandydatów. Na przedstawionej liście było pięciu urzędników resortu skarbu i trzech dotychczasowych członków RN PZU Życie. Przeforsowana przez MSP uchwała wzbudziła protesty mniejszościowych akcjonariuszy PZU, czyli Eureko i BIG BG. Wczoraj zarząd PZU nie zastosował się do zaleceń ministerstwa skarbu.

Nowa rada nadzorcza PZU Życie — związana z dotychczasowym zarządem PZU oraz konsorcjum Eureko — na pierwszym posiedzeniu doprowadziła do zmian w składzie zarządu życiowego towarzystwa.

Funkcję prezesa PZU Życie stracił Grzegorz Wieczerzak. Zaskoczenia nie było. Już wcześniej Jerzy Zdrzałka, prezes PZU, deklarował zamiar odzyskania kontroli nad spółkami zależnymi. Od poniedziałku stoi na czele PZU Życie.

Nowo wybrani członkowie rady nadzorczej życiowego towarzystwa związani są z obecnym zarządem PZU, a jeden z nich reprezentuje koncern Eureko. Wszystko wskazuje więc na to, że zarząd PZU, kierowany przez Jerzego Zdrzałkę, w sporze miedzy akcjonariuszami opowiedział się po stronie konsorcjum Eureko/BIG BG. Powoduje to dalsze pogłębienie konfliktu między akcjonariuszami PZU.

Nie wróży to szybkiego rozstrzygnięcia konfliktu wokół wyboru nowego przewodniczącego rady nadzorczej PZU. Dzisiaj znów zbiera się w tej sprawie walne zgromadzenie akcjonariuszy majątkowego towarzystwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PZU znów ma PZU Życie