Radio i telewizja w internecie

Wojciech Dziomdziora
04-05-2006, 00:00

Czy prowadząc radio internetowe, które nie będzie, przynajmniej na początku, przynosić dochodu, jestem zobowiązany do opłacania tantiem prawnoautorskich?

- Zależeć to będzie od treści umowy, jaką podpisze pani z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Najczęściej umowa konstruowana jest tak, że podmiot korzystający z praw autorskich jest zobowiązany płacić określony procent od przychodu lub ryczałt, który nie zależy od wysokości osiąganych przychodów.

Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zazwyczaj podchodzą elastycznie do podmiotów rozpoczynających działalność. Łatwiej będzie jednak rozmawiać np. z ZAIKS-em o wysokości stawek autorskich przed rozpoczęciem działalności niż po jej rozpoczęciu bez podpisania umów licencyjnych, kiedy do sądu wpłynie pozew przeciwko nam.

Czy moja telewizja internetowa może składać się z wybranych audycji innych stacji telewizyjnych, takich jak TVP, Polsat czy TVN?

- Zdecydowanie nie! Przejmowanie sygnału innych programów telewizyjnych i dalsze ich rozprowadzanie w internecie, bez zezwoleń i podpisanych umów, stanowiłoby ewidentne naruszenie prawa autorskiego i byłoby zwykłą kradzieżą! Sygnał danej telewizji należy tylko do niej i dalsze jego rozprowadzanie musi być poprzedzone podpisaniem umowy licencyjnej. Nie wydaje mi się możliwe, by jakakolwiek z działających stacji telewizyjnych pozwoliła na rozprowadzanie jej sygnału w internecie.

Prowadzę lokalną stację radiową na podstawie koncesji KRRiT. Czy jeśli chcę zacząć dystrybucję sygnału radiowego w internecie, muszę ubiegać się o zmianę koncesji?

- Prowadzenie radia lub telewizji internetowej nie podlega władztwu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie trzeba na taką działalność mieć koncesji ani zezwolenia. Nie trzeba też jej rejestrować w krajowej radzie. Inna będzie sytuacja, kiedy np. radio internetowe będziemy chcieli rozpowszechniać w eterze. Wtedy musimy ubiegać się o koncesję.

Czy prowadzenie internetowego radia lub telewizji zostanie poddane regulacji prawnej?

- Trwają zaawansowane prace nad nową dyrektywą unijną, która ma zastąpić obowiązującą dyrektywę „O telewizji bez granic”. Nowa dyrektywa „O audiowizualnych usługach medialnych” obejmie regulacjami radia i telewizje internetowe. Nawet więcej — regulować będzie także takie usługi, jak video-on-demand czy pay-per-view — a więc rodzaje internetowych wideowypożyczalni. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to perspektywa co najmniej kilku lat.

Wojciech Dziomdziora, prawnik i członek KRRiT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dziomdziora

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Radio i telewizja w internecie