Ramsden: Bank Anglii musi nadal podwyższać stopy

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 24-11-2022, 12:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dave Ramsden, wiceprezes Banku Anglii (BOE) twardo opowiada się za kontynuacją zacieśniania polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii. Tylko nadmierne wychłodzenie gospodarki i niższa presja inflacyjna mogą skłonić go do rozważenia złagodzenia stanowiska, informuje Bloomberg.

Bank Anglii
Bank Anglii
fot. Hollie Adams/Bloomberg

Ramsden przyznał, że priorytetem jest odzyskanie kontroli nad inflacją i sprowadzenie jej jak najbliżej średnioterminowego celu na poziomie około 2 proc. Przy obecnej dynamice wzrostu cen i zagrożeniu ze strony nakręcania się spirali cenowo-płacowej i nadal silnym rynku pracy, zacieśnianie – w opinii wiceszefa BOE – jest koniecznością, nawet jeśli oznacza to określone negatywne skutki dla gospodarki i gospodarstw domowych.

Ramsden zastrzegł równocześnie, że pozostaje elastyczny na zmianę stanowiska, jeśli warunki na to pozwolą.

Opowiadam się za dalszym zacieśnianiem, jeśli jednak gospodarka rozwijać się będzie inaczej niż oczekuję, a uporczywa inflacja przestanie być powodem do niepokoju, rozważyłbym możliwość obniżenia stopy bankowej, jeśli tylko będzie to właściwe i przyniesie korzyści – powiedział bankier.

Bank Anglii od rozpoczęcia obecnego cyklu zacieśniania swojej polityki monetarnej w grudniu zeszłego roku już ośmiokrotnie podwyższał stopy procentowe, o łącznie 300 punktów bazowych. Tymczasem inflacja w październiku doszła już do poziomu 11,1 proc., najwyższego od 41 lat i znacząco przekraczającego oczekiwania decydentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane