Reakcja na EBC może osłabnąć

John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych, Saxo Bank
opublikowano: 07-12-2015, 18:30

Ubiegłotygodniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego stanowiło znaczne rozczarowanie dla euroniedźwiedzi, istnieje jednak ryzyko, że rozmiary tego odwrócenia są związane z pozycjonowaniem krótkoterminowym i mogą wywołać falę transakcji w granicach przedziału.

Sytuacji tej da się uniknąć w przypadku wzrostu awersji do ryzyka lub nieoczekiwanego spadku kursu USD po zaplanowanym na przyszły tydzień posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, który wywarłby dalszą presję na dywergencję polityki banku centralnego, która jest głównym czynnikiem deprecjacji w parze EUR/USD. 

Opublikowany w ubiegłym tygodniu raport w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych okazał się wystarczająco mocny, by podtrzymać możliwość podwyżki stóp Fed; jak na ironię, prawdopodobieństwo podwyżki wzrosło po gwałtownym osłabieniu USD w zeszłym tygodniu. W tym tygodniu nie przewidziano istotnych odczytów danych amerykańskich poza piątkowym raportem w sprawie sprzedaży detalicznej.

Poza tym czeka nas kilka interesujących posiedzeń banków centralnych – wszystkie w czwartek – rozpoczynając od posiedzenia Reserve Bank of New Zealand, który zgodnie z powszechnym oczekiwaniem powinien obniżyć stopy o 25 punktów bazowych. 

Można się w tym kontekście zastanawiać nad obecnym umocnieniem w parze NZD/USD. Następnie odbędzie się posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego. Mimo iż ubiegłotygodniowe i mniej łagodne, niż oczekiwano posiedzenie EBC zmniejszyło presję na SBN, bank może być zmuszony do przejścia od słów do czynów, aby utrzymać parę EUR/CHF powyżej poziomu 1,0800. Nie spodziewamy się natomiast szczególnych zaskoczeń po Bank of England.

Prognozy na ten tydzień w odniesieniu do petrowalut wydają się szczególnie słabe; członkowie OPEC nie tylko nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie ograniczenia produkcji, ale wręcz nie byli w stanie ustalić wysokości kwot. Po farsie, jaką okazał się szczyt OPEC, interesujący jest fakt, iż para USD/CAD nadal znajduje się w rejonach ostatniej linii oporu i w przypadku, gdyby USD zdołał zebrać siły, para ta może stać się pierwszą parą z USD, która osiągnie nowe maksima cyklu, ponieważ jako jedyna zajmuje pod tym względem korzystną pozycję.

Kontynuacja w parze EUR/USD?

Co począć w tak dramatycznym, teoretycznie dobrym dla byków dniu (w ciągu jednego dnia niemal cały przedział cenowy z ubiegłego miesiąca został pokonany), w którym odnotowano największy wzrost w ujęciu dziennym od początku 2009 r.? 

Trudno powiedzieć – część tego wzrostu może wynikać z rozczarowania najnowszymi doniesieniami wśród właścicieli słabych i nowych lewarowanych krótkich pozycji oraz z zabezpieczających deltę zleceń kupna opcji o niskiej delcie składanych przed posiedzeniem, aby zabezpieczyć zlecenia w okresie po posiedzeniu. 

Innymi słowy, istnieje ryzyko, że kontynuacja w górę będzie minimalna, mimo iż należy docenić rozmiar tego ruchu, który może doprowadzić do kilkutygodniowych transakcji w granicach przedziału, o ile na posiedzeniu FOMC w przyszłym tygodniu nie nastąpią żadne niespodzianki. 

Główną strefą oporu jest obszar 1,10-1,11.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Podsumowanie w koszyku G-10

USD: raport w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych podtrzymał możliwość podwyżki stóp w grudniu. W tym tygodniu nie przewidziano istotnych odczytów danych z wyjątkiem sprzedaży detalicznej w piątek i CPI w przyszły wtorek (15 grudnia), które będą ostatnimi danymi, jakie poznamy przed posiedzeniem FOMC w najbliższą środę. Jeżeli apetyt na ryzyko się utrzyma, USD może odbić się jeszcze dalej.

EUR: czy ubiegły tydzień był katastrofą dla pozycji krótkoterminowych? Jeżeli apetyt na ryzyko się utrzyma, para EUR/USD może przejść od paniki do spokoju w przyszłym tygodniu, jednak uwaga na obszar oporu w rejonach 1,10-1,11 w parze EUR/USD, który może stać się głównym poziomem oporu w przedziale.

JPY: para USD/JPY pozostaje w granicach przedziału, mimo iż byki nieco się zainteresowały po piątkowym odbiciu, co zbliża nas do obszaru wybicia w górę na poziomie 123,75 w tym tygodniu.

GBP: para GBP/USD ponownie znajduje się powyżej dawnych minimów, co wskazuje na nadmierny entuzjazm inwestujących w parę EUR/GBP, który przekłada się na inne pary z GBP. Musimy jednak grać tymi kartami, jakie nam rozdano, dlatego zobaczymy, czy odwrócenie w górę w parze GBP/USD przyniesie jakiekolwiek skutki; osobiście wolę zaczekać na spadki i skupić się na niższych rejonach, poczynając od spadku poniżej poziomu 1,5000.

CHF: głównym wydarzeniem w tym tygodniu będzie posiedzenie SBN, przez co para EUR/CHF znajduje się w przedziale 1,0800-1,0900, a para USD/CHF potrzebuje uzyskać wsparcie bez spadku poniżej obszaru 0,9800-0,9900.

AUD: wybicie w górę w parze AUD/USD w tym tygodniu nadal trwa (obszar 0,7350-0,7375), chyba że nastąpi aprecjacja USD i powrócimy co najmniej do poziomu 0,7250.

CAD: ceny ropy nadal wywołują presję na tę walutę i jedynie sprzedaż USD utrzymuje parę USD/CAD w granicach przedziału; nadal skłaniamy się ku umocnieniu znacznie powyżej poziomu 1,3500 w tej parze.

NZD: jeżeli w czwartek RBNZ obniży stopy, może to zwrócić uwagę rynku na słabego NZD, mimo iż pod względem technicznym wolelibyśmy odwrócenie z powrotem do poziomu 0,6600 w parze NZD/USD, które przywróciłoby zainteresowanie niższymi rejonami.

SEK: w odniesieniu do korony reakcja na posiedzenie EBC wydaje się słabnąć najszybciej, co być może podkreśla ryzyko dalszego spadku w kierunku poziomu 9,05, jeżeli poziom 9,17 zostanie przekroczony, a reakcja na EBC w tym tygodniu jeszcze bardziej osłabnie.

NOK: ceny ropy mają co najmniej tak duże znaczenie na tę walutę, co rozczarowujące posiedzenie EBC w ubiegłym tygodniu (w parze EUR/NOK). Może nastąpić ponowny test obszarów w kierunku maksimów cyklu, jeżeli ceny ropy odnotują kolejne minima po tym, jak szczyt OPEC w ubiegłym tygodniu nie doprowadził do ograniczenia podaży ropy przez głównych producentów.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych, Saxo Bank

Polecane