„Recesja wróci w 2018 roku”

opublikowano: 11-03-2014, 14:29

W 2017 roku rentowność 10-letnich obligacji USA sięgnie 8 proc., prognozuje znany analityk Dick Bove. Obecnie wynosi 2,78 proc.

Dick Bove z Rafferty Capital Markets to znany analityk zajmujący się sektorem bankowym. W ostatnim raporcie, do którego dotarł CNBC, podkreśla, że do oszacowania przyszłych wyników banków niezbędne jest określenie perspektyw gospodarki, inflacji, podaży pieniądza i stóp procentowych.

- Prognoza, z której korzystam, zakłada względnie szybko rosnącą gospodarkę, rosnące tempo inflacji, znacznie wyższe stopy procentowe i powrót recesji w 2018 roku – napisał Bove.

Zwraca uwagę, że tradycyjne PKB zmienia się podobnie jak podaż pieniądza M2. W ostatnich latach wzrost M2 jest znacznie szybszy niż gospodarki. Obecnie rośnie w tempie 5,4 proc. 

- Mój pogląd jest taki, że nominalny PKB niedługo dojdzie do tego wyniku – przekonuje Bove. - To oznacza mocniejszą gospodarkę, wzrost inflacji i stóp procentowych. Dla banków będzie to nirwana. To oznacza więcej kredytów, wyższe stopy i większe spready – dodał.

Dick Bove, fot. Bloomberg
Dick Bove, fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane