Redukcja stóp NBP nadal jest możliwa

Konrad Soszyński
13-08-2001, 00:00

Redukcja stóp NBP nadal jest możliwa

Rynek obligacji nie pozostał obojętny na doniesienia o tym, że przyszłoroczny deficyt ekonomiczny finansów publicznych może przekroczyć 5 proc. produktu krajowego brutto.

Rentowność obligacji pięcioletnich PS0506 wzrosła o 10 punktów bazowych, do 13,22 proc., zaś dwuletnich — o 16 punktów bazowych, do 14,59 proc. Stało się tak, mimo że powszechne oczekiwane jest obcięcie stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, ktore zaplanowano na 21 i 22 sierpnia. Inwestorzy obawiają się jednak, że gdy dojdzie do tak gwałtownego zwiększenia deficytu, które zostanie sfinansowane w całości przez emisję papierów skarbowych, zachwieje to rynkiem instrumentów dłużnych i wywoła gwałtowny spadek cen.

Czarnych prognoz dotyczących niekorzystnego wpływu znacznego zwiększenia deficytu finansów publicznych na polską gospodarkę nie podzielają inwestorzy działający na rynku euroobligacji. Marża rentowności między polskimi obligacjami dziesięcioletnimi nominowanymi w euro a ich niemieckimi odpowiednikami utrzymuje się od kilku tygodni na dość niskim poziomie 75-78 punktów bazowych. Dzieje się tak, mimo że przy dużych potrzebach budżetu i niskiej płynności polskiego rynku papierów skarbowych prawie nieunikniona wydaje się emisja papierów skarbowych, skierowana do inwestorów działających na rynku euroobligacji.

W przeciwieństwie do wielu komentarzy krajowych analityków i polityków gospodarczych, inwestorzy zagraniczni uważają kłopoty polskiego budżetu za przejściowe i wywołane spadkową fazą cyklu koniunkturalnego, a nie spowodowane utratą efektywności polityki fiskalnej. Mimo to nieuniknione jest wprowadzenie w przyszłym roku proponowanych przez ministra gospodarki Janusza Steinhoffa ograniczeń w waloryzacji wynagrodzeń sfery budżetowej i waloryzacji świadczeń społecznych. W dłuższej zaś perspektywie dokonania zmian w finansach publicznych mających na celu ograniczenie ich socjalnego i redystrybucyjnego charakteru na rzecz wzrostu udziału w nim wydatków prorozwojowych — np. finansowania edukacji i zmian infrastrukturalnych.

Perspektywy znacznie wyższego deficytu budżetowego w przyszłym roku nie powinny jednak zniechęcić Rady Polityki Pieniężnej do dokonania kolejnego cięcia stóp. Mimo lekkiej poprawy optymizmu konsumentów rejestrowanej w ostatnich dwóch miesiącach, i umiarkowanej poprawy koniunktury w sektorze przedsiębiorstw, daleko jest polskiej gospodarce do tempa wzrostu sprzed roku czy dwóch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Redukcja stóp NBP nadal jest możliwa