Reforma emerytalna przerzedziła rynek pracy

opublikowano: 26-11-2017, 22:00

Bezrobotni Polacy, którzy dostali możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, długo się nie zastanawiali. Przy okazji zapracowali na rekord dla gospodarki.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 6,6 proc. — podaje GUS i potwierdza wstępne wyliczenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mamy najniższe bezrobocie od stycznia 1991 r., a w miesiąc zredukowaliśmy je o 0,2 pkt. proc. Towarzyszył temu wyraźny ubytek w rejestrze bezrobotnych, który ekonomiści już po wstępnych szacunkach resortu pracy wiązali ze zmianami regulacyjnymi, czyli obniżką wieku emerytalnego. Po publikacji bardziej szczegółowych danych GUS jest więcej dowodów na to, że zbieżność wydarzeń nie jest przypadkowa.

Zobacz więcej

Fot. Forum

Cel emerytura

Na koniec października liczba bezrobotnych wyniosła 1069,5 tys. osób, a w miesiąc skurczyła się o 47,6 tys. W ujęciu procentowym oznacza to spadek o 4,3 proc. Takiej zmiany między wrześniem a październikiem nie obserwowaliśmy od lat. Co wskazuje na to, że spora część z tych osób postanowiła zamienić zasiłki dla bezrobotnych na świadczenia emerytalne, a nie pracownicze pensje? Po pierwsze, wyraźnie ubyło bezrobotnych w wieku 50 plus.

Spadek o 9,4 proc. m/m w perspektywie lat to prawdziwy ewenement. Unikalna jest także ponad 20-procentowa, ujemna dynamika roczna. Po drugie, w październiku grupę bezrobotnych opuściło więcej kobiet. W porównaniu z wrześniem ubyło ich 28 tys. (5 proc.), a mężczyzn 19 tys. (3 proc.). To właśnie kobiety chętniej ustawiały się w kolejce po wcześniejszą emeryturę. Z danych ZUS, opisujących stan na 3 listopada, wynika, że około 60 proc. z dotychczas złożonych wniosków dotyczyło kobiet. Po trzecie, że w październiku „główną przyczynę wyrejestrowania nadal stanowiło podjęcie pracy, choć udział osób, które podjęły pracę w ogólnej liczbie wyrejestrowanych, zmniejszył się o 6,7 pkt. proc. w skali roku, do 45,7 proc.”.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w październiku wzrosło o 4,4 proc. r/r, a więc nieco słabiej niż we wrześniu. W miesiąc przybyło 5 tys. pracowników (0,08 proc.), czyli tak samo jak we wrześniu. Jak by nie patrzeć, przyrost zatrudnienia w październiku był stosunkowo łagodny, co ogranicza jego zasługi w redukcji stopy bezrobocia.

Presja na płace

Rekordowo niskie bezrobocie, w połączeniu z coraz głośniejszym wołaniem firm o pracowników, wzmacnia presję płacową. W październiku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,4 proc. r/r, najmocniej od początku 2009 r. (nie licząc stycznia 2012 r., gdy na wynik wpływały zmiany w poziomie składki rentowej). Wzrost objął wszystkie sekcje i — co ważne — rozłożył się względnie równomiernie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Reforma emerytalna przerzedziła rynek pracy