Reforma podatkowa jest bardzo potrzebna

Piotr Burza
opublikowano: 14-06-1999, 00:00

Przed kilku tygodniami rozgorzała walka o podatki. To właśnie jest powodem merytorycznego rozłamu w koalicji rządzącej. Grupa posłów AWS jest przeciwna obniżeniu podatków dla osób fizycznych, argumentując to tym, że faworyzuje ono przede wszystkim ludzi bogatych. Argumentom tym po części trzeba przyznać rację. Również w ocenie części analityków znaczne obniżenie podatków, a co za tym idzie poważne obniżenie wpływów do budżetu, może spowodować zwiększenie — i tak już wysokiego — deficytu budżetowego.

ZAWARTE przed dwoma tygodniami porozumienie koalicyjne przewiduje zmniejszenie w przyszłym roku podatku dla firm, z 34 proc. podstawy obowiązującej w tym roku do 28 proc. Podatek, który muszą płacić osoby fizyczne pozostanie na razie bez zmian. Obowiązujące obecnie progi 19 oraz 30 i 40 proc. od nadwyżki dochodów mają zostać obniżone do 18 i 28 proc. w roku 2001. W zamian projekt przewiduje zniesienie większości ulg podatkowych, ale już od roku przyszłego.

LESZEK BALCEROWICZ, wicepremier i minister finansów, zapowiedział konsekwentną walkę o niższe podatki. Stwierdził równocześnie, że mimo nasilającej się krytyki, nie przewiduje możliwości zmian w tym projekcie. Minister odrzucił oskarżenia swoich przeciwników, że reforma będzie stanowiła znaczne obciążenie dla państwa.Wprawdzie, według wstępnych szacunków, po jej wprowadzeniu dochody budżetowe mogą się zmniejszyć o 1,5 mld zł rocznie, lecz długoterminowo będzie to miało pozytywny wpływ na polską gospodarkę. Leszek Balcerowicz argumentuje potrzebę wprowadzenia reformy również tym, że co prawda w pierwszym okresie bez jej wprowadzenia dochody mogłyby być większe, lecz w dłuższej perspektywie przeważyłyby koszty. Odrzucając możliwość zmian w projekcie, uważa on, że porozumienia koalicyjne muszą być respektowane. Zapowiedział równocześnie, że zrobi wszystko, aby rząd zaakceptował propozycję redukcji, przesłał ustawę do parlamentu w takim terminie, by Sejm mógł zacząć nad nią obrady na posiedzeniu, które odbędzie się już 22 czerwca.

WIĘKSZOŚĆ EKSPERTÓW zgadza się z ministrem finansów. Obniżenie obecnego poziomu podatków może mieć korzystny wpływ na polską gospodarkę. Niższe podatki spowodują znaczne jej ożywienie. W przedsiębiorstwach, które będą dysponowały większą pulą wolnych środków, znacznie wzrośnie popyt na środki produkcji. W istotnym stopniu napędzi to koniunkturę, a dzięki dodatkowemu zapotrzebowaniu na siłę roboczą spowoduje wyraźny spadek stopy bezrobocia. Nie można jednak wykluczyć, że w początkowym okresie przedsiębiorcy będą kupować nowoczesne maszyny za granicą. To niestety grozi dalszym wzrostem deficytu handlowego, a co za tym idzie ograniczeniem przyspieszenia gospodarczego.

BARDZO ISTOTNE jest również zmniejszenie podatku od osób fizycznych. To posunięcie powinno przyczynić się do zwiększenia popytu wewnętrznego, czego naturalną konsekwencją będzie przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego. Eksperci uważają, że reforma, dzięki stworzeniu nowych miejsc pracy i znacznemu zmniejszeniu zatrudnienia w szarej strefie, spowoduje wzrost PKB o 0,2 proc. rocznie.

DZIĘKI TEMU, że najgorsze skutki kryzysu rosyjskiego mamy już za sobą, gospodarka polska wchodzi w fazę ożywienia. Tendencje gospodarcze, których odzwierciedleniem jest wskaźnik wyprzedzający koniunktury, wskazują trend wzrostowy. Jedynym niepokojącym czynnikiem są oznaki spowolnienia gospodarczego w krajach Unii Gospodarczej i Walutowej — są one bowiem odbiorcą blisko 70 proc. naszego eksportu. Oznacza to, że w poważnym stopniu jesteśmy uzależnieni od popytu wewnętrznego w Eurolandzie. Lecz po początkowych kłopotach tego nowego organizmu gospodarczego i tam nastąpi zapewne zauważalne ożywienie gospodarcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Reforma podatkowa jest bardzo potrzebna