Region liderów, choć nie lider regionów

Wojciech Kowalczuk
opublikowano: 25-04-2007, 00:00

Choć zachodniopomorskie nie wybija się na tle innych województw pod względem liczby firm notowanych w kolejnych wydaniach listy Gazel Biznesu, to pod kilkoma względami jest regionem wyjątkowym. Po pierwsze, nie zdarzyło się jeszcze, aby z roku na rok ubyło zakwalifikowanych do zestawienia firm z Pomorza Zachodniego. Po drugie, tutejsze Gazele sukcesywnie zwiększają swój udział w ogólnej liczbie notowanych firm (z 3,27 proc. w 2001 r. do 4,43 proc. w 2006 r.). Po trzecie wreszcie, z województwa zachodniopomorskiego wywodzi się lider rankingu, firma PC Factory, która przed rokiem była w kraju trzecia.

Na Pomorzu Zachodnim, inaczej niż w pozostałych regionach, nie ma zdecydowanej koncentracji Gazel Biznesu w stolicy województwa. W Szczecinie ma swe siedziby 40 proc. firm, w Koszalinie ponad 10 proc., a wiele z nich wywodzi się ze Stargardu Szczecińskiego, Szczecinka, Kołobrzegu czy innych miejscowości. Mimo że w regionie tradycyjnie dominuje gospodarka morska, wśród tutejszych Gazel Biznesu niewiele jest firm związanych np. z przetwórstwem ryb, budową i remontami floty czy przeładunkami. Trudno też jednoznacznie wskazać na wiodące branże. Dużo jest firm handlowych, transportowych i budowlanych.

Warto zwrócić uwagę, że liczba zachodniopomorskich Gazel w ciągu trzech lat podwoiła się, zaś ilość upadłości ogłoszonych przez spółki z regionu — jak podaje Coface Poland — spadła aż o 16 proc. (z 55 proc. w 2005 r. do 46 proce. rok później). Te liczby nieźle rokują firmom z Pomorza Zachodniego.

Wojciech Kowalczuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu