Rekordowa kara za oszukiwanie o LIBOR i EURIBOR

opublikowano: 27-06-2012, 17:08

Barclay’s przyznał się, że oszukiwał podając dane o oprocentowaniu pożyczek międzybankowych. Zapłaci za to 290 mln GBP (453,2 mln USD) kary.

To najwyższa kara nałożona w historii przez regulatorów w USA i Wielkiej Brytanii. Prezes brytyjskiego banku i trzech jego podwładnych zrezygnowali z premii.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Dochodzenie wykazało, że menedżerowie Barclay’s namawiali podwładnych w okresie między sierpniem 2007 roku a początkiem 2009 roku, aby podawali organizacji ustalającej wysokość LIBOR zaniżone dane o oprocentowaniu pożyczek. Miało to przynosić bankowi korzyści. Traderzy Barclay’s z Nowego Jorku, Tokio i Londynu starali się manipulować LIBOR i EURIBOR aby zarabiać na pozycjach zajmowanych w transakcjach swapowych i na kontraktach terminowych.

Barclays to pierwszy bank, który został ukarany za manipulację LIBOR i EURIBOR. Jest niemal pewne, że będą kolejne.

Drugi pod względem aktywów brytyjski bank ma zapłacić krajowemu regulatorowi rekordową kwotę 59,5 mln GBP kary. Amerykańska Komisja Handlu Towarami i Kontraktami Terminowymi (CFCT) ukarał bank 200 mln USD grzywny. Amerykański Departament Sprawiedliwości nałożył na bank karę wysokości 160 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Rekordowa kara za oszukiwanie o LIBOR i EURIBOR