Rekordowy wzrost cen w Wenezueli

opublikowano: 07-06-2013, 11:10

Ceny konsumpcyjne w Wenezueli wzrosły w rekordowym tempie po tym jak dewaluacja miejscowej waluty mocno podniosła koszty importu, informuje Bloomberg.

Według danych banku centralnego, indeks wzrósł w maju o 6,1 proc., co jest jego najwyższą dynamiką odkąd został skonstruowany w 2008 r. i przekroczył znacznie medianę oczekiwań ekonomistów na poziomie 4,1 proc.

Roczna stopa inflacji osiągnęła tymczasem poziom 35,2 proc. wobec 29,4 proc. miesiąc wcześniej. Ceny w stołecznym Caracas podskoczyły  w maju o 6,2 proc. i była to największa zwyżka od czerwca 1996 r.

Spadek importu wywindował koszty dostępnych towarów. Żywność podrożała o 10 proc., transport o 3,9 proc. zaś ceny hotelowe o 6 proc.

W marcu wenezuelski rząd wprowadził nowy system walutowy po tym jak miesiąc wcześniej zdewaluował boliwara o 32 proc. w stosunku do amerykańskiego dolara.

Działania te niejako wymusiły zwrot firm importujących towary i surowce w stronę „czarnego rynku” na którym dolar wyceniany jest na około 30 boliwarów wobec oficjalnej relacji na poziomie 6,3.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane