Relacja ryzyk i szans na GPW? "Nadal negatywna"

opublikowano: 12-05-2016, 16:53

Michał Marczak, strateg DM mBanku, negatywnie ocenia szanse na dobrą koniunkturę na GPW.

W najnowszej strategii specjalista DM mBanku zwraca uwagę, że brak trendu na indeksach najważniejszych giełd zagranicznych w połączeniu z brakiem rozstrzygnięcia kwestii ustawy frankowej powoduje spadek aktywności inwestorów na GPW i tym samym ogranicza przewidywalność rynku.

- Przy czym relacja ryzyk i szans naszym zdaniem nadal jest negatywna - zaznacza Michał Marczak.

Na długiej liście ryzyk specjalista umieścił wspomnianą kwestię ustawy frankowej, a także spadek PMI i umocnienie euro, co negatywnie wpływa na koniunkturę na rynkach eksportowych (jak Niemcy) i może zapowiadać pogorszenie koniunktury w drugim kwartale.

Ponadto przy słabszym scenariuszu makro na 2017 r. istnieje ryzyko zwiększenia deficytu budżetowego, a w efekcie demontażu OFE. Negatywnie na postrzeganie polskiego rynku może się też przełożyć zwiększenie udziału Chin w koszyku indeksów z rodziny MSCI, a nad rynkami wciąż wisi groźba brexitu. 

Wśród szans Michał Marczak widzi napływ kapitału do funduszy emerging markets, poziom wycen na GPWm, wsparcie rynku (zwłaszcza małych i średnich spółek) przez skupy akcji własnych oraz - paradoksalnie - negatywne nastawienie do akcji.

- Większość inwestorów przygotowała portfele na spadki - uważa strateg DM mBanku.

W strategii na maj analitycy DM mBanku zaktualizowali rekomendacje dla dziewięciu spółek z GPW.

spółka rekomendacja poprzednia rekomendacja
Agora akumuluj kupuj
AmRest trzymaj akumuluj
Asseco Poland akumuluj kupuj
BZ WBK akumuluj trzymaj
CCC redukuj trzymaj
CD Projekt akumuluj trzymaj
Handlowy trzymaj redukuj
PGE akumuluj trzymaj
PGNiG kupuj akumuluj

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy