Religa: W najbliższym czasie zmiana prezesa NFZ

Polska Agencja Prasowa SA
28-08-2006, 13:06

W najbliższym czasie należy spodziewać się zmian kadrowych w Narodowym Funduszu Zdrowia, w tym odwołania jego prezesa Jerzego Millera - powiedział w poniedziałek w Krakowie dziennikarzom minister zdrowia Zbigniew Religa.

W najbliższym czasie należy spodziewać się zmian kadrowych w Narodowym Funduszu Zdrowia, w tym odwołania jego prezesa Jerzego Millera - powiedział w poniedziałek w Krakowie dziennikarzom minister zdrowia Zbigniew Religa.

Jak dodał, Miller otrzyma propozycję objęcia "bardzo odpowiedzialnej funkcji w państwie".

Religa podkreślił, że stanowisko szefa NFZ odgrywa bardzo istotną rolę w polityce zdrowotnej i decydujące przy jego obsadzie będzie zdanie premiera. "Jeśli premier uzna, że chce zmienić na tym stanowisku człowieka, to ja wyrażę zgodę" - powiedział Religa.

Nie wiadomo, kiedy dojdzie do zmiany szefa NFZ, bo minister zdrowia nie ustalił jeszcze z premierem tego terminu.

Religa podkreślił, że Miller jest "mistrzem od prowadzenia spraw finansowych i wyprowadził NFZ na prostą". Zastrzeżenia ministra budzi jednak funkcjonowanie pionu medycznego NFZ i wprowadzane przez niego rozwiązania.

"Uważam, że to dość słaby pion. W związku z tym, zmiany kadrowe w NFZ muszą być dość istotne. I przez to nie rozumiem wyłącznie zmiany prezesa, ale również wielu dyrektorów oddziałów" - powiedział Religa.

Jako przykład błędnego rozwiązania minister podał decyzję NFZ, że w ośrodkach intensywnej terapii nie będzie on płacił za leczenie osób, które zmarły w ciągu pierwszych 12 godzin.

Miller po interwencji ministra zdrowia z takiego rozwiązania natychmiast się wycofał.

"Moje osobiste stosunki z prezesem Millerem były i są w dalszym ciągu bardzo dobre. Uważam go za niezwykle wartościowego, mądrego człowieka. Ale to potężna instytucja, w której zmiany kadrowe są potrzebne" - powiedział Religa.

Podkreślił, że odwołanie Millera "nie będzie ot, takie sobie". "Zapewniam, że Jerzy Miller dostanie propozycję objęcia stanowiska równie ważnego jak to obecne" - mówił Religa, nie zdradzając, o jakie stanowisko chodzi.

Na pytanie, czy wiceminister Bolesław Piecha zastąpi Jerzego Millera, a Miller przejdzie do Ministerstwa Zdrowia, Religa powiedział, że to rozwiązanie "nie jest do zaakceptowania przez nikogo".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Religa: W najbliższym czasie zmiana prezesa NFZ