Reluga: czekamy na autopoprawkę do budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-11-2005, 13:29

Główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga, komentując expose premiera powiedział, że dopiero w autopoprawce do budżetu na 2006 r. znajdzie się odpowiedź na pytanie, jak jednocześnie zapewnić wydatki w połączeniu z utrzymaniem deficytu budżetowego na poziomie 30 mld zł

Główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga, komentując expose premiera powiedział, że dopiero w autopoprawce do budżetu na 2006 r. znajdzie się odpowiedź na pytanie, jak jednocześnie zapewnić wydatki w połączeniu z utrzymaniem deficytu budżetowego na poziomie 30 mld zł

    Stawki podatkowe, prywatyzacja przez giełdę czy likwidacja podatku od zysków kapitałowych, były zapowiadane już wcześniej, a obecnie wszyscy będą czekać na autopoprawkę do budżetu na 2006 r. - powiedział Reluga w czwartek PAP.

    W expose Kazimierz Marcinkiewicz podtrzymał zapowiedź wprowadzenia kotwicy budżetowej na poziomie 30 mld zł deficytu rocznie - zapowiedział przesłanie do Sejmu autopoprawki do projektu budżetu przygotowanego przez poprzedni rząd, uwzględniającej deficyt na tym poziomie.

    Reluga zwrócił uwagę, że średnioterminowy plan rządu był budowany na dwóch założeniach: "po pierwsze, że wzrost gospodarczy przyspiesza znacząco, a po drugie - że jest inna definicja OFE w stosunku do tej, która była wcześniej".

    Od 2007 r. Eurostat - urząd statystyczny UE - przestanie stosować korzystną dla Polski zasadę zaliczania OFE (otwartych funduszy emerytalnych) do sektora finansów publicznych. Oznacza to, że w 2007 r. szacunki deficytu będą musiały być powiększone o wartość dotacji do OFE, tj. około 1,5-1,9 proc. PKB.

    Reluga podkreślił: "premier mówił o tym, że nie możemy być karani za przeprowadzenie reformy emerytalnej, ja się z tym zgadzam. Jednak decyzja jest już podjęta. Chciałbym usłyszeć np. jak premier zamierza przekonać tamtą stronę, żeby tę decyzję zmienić". 

    Marcinkiewicz zapowiedział podjęcie negocjacji z UE w celu utrzymania obecnej "klasyfikacji otwartych funduszy emerytalnych jako części zabezpieczenia społecznego".

    Reluga dodał, że jeśli jedno z tych dwóch założeń - dotyczące wzrostu gospodarczego lub OFE - nie spełni się, to wówczas plan fiskalny okazuje się być znacznie mniej ambitny "niż nakreślony w programie konwergencji, który musimy wypełnić, jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemności w Brukseli w ramach procedury nadmiernego deficytu, która w stosunku do Polski już trwa".

    Program konwergencji zakłada spełnienie kryteriów z Maastricht (umożliwiających przyjęcie euro) w 2007 roku i wejście Polski do strefy euro w 2009 roku.

    Aby przystąpić do strefy euro, dany kraj musi mieć inflację nie wyższą niż o 1,5 punktu proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa; mieć długoterminowe stopy procentowe nie przekraczające o więcej niż o 2 punkty proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji; mieć deficyt budżetowy nie wyższy niż 3 proc. PKB; mieć dług publiczny nie większy niż 60 proc. PKB oraz mieć stabilny kurs wymiany w okresie ostatnich 2 lat poprzedzających decyzję o przejściu na euro.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane