Remanent w nadzorze Orlenu

Przewodnicząca rady nadzorczej paliwowego giganta się nie zmieniła, ale w składzie rady pojawiły się cztery nowe osoby.

Pachniało zmianami i rzeczywiście do nich doszło. Na piątkowym walnym zgromadzeniu akcjonariusze PKN Orlen, w którym karty rozdaje skarb państwa, wprowadzili do rady nadzorczej cztery nowe osoby.

Wśród nowych członków rady warto zwrócić uwagę na Andrzeja Szumańskiego. To prawniczy autorytet, profesorzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Prawa Gospodarczego Prywatnego. Poza nim w radzie znalazł się Michał Klimaszewski — adwokat, Anna Sakowicz-Kacz — syndyk oraz Barbara Jarzembowska. Przewodniczącą rady nadzorczej pozostała Izabela Felczak-Poturnicka, zastępca dyrektora w departamencie skarbu państwa w kancelarii premiera. Stanowiska w radzie utrzymali też: Andrzej Kapała, Jadwiga Lesisz, Anna Wójcik i Małgorzata Niezgoda. W piątek przed walnym rezygnację złożył Radosław Kwaśnicki, wiceprzewodniczący rady nadzorczej. To prawnik wyspecjalizowany w prawie spółek.

„Pan Radosław Kwaśnicki wskazał, że powodem jego rezygnacji są sprawy niezwiązane ze spółką” — brzmi komunikat.

— Dziękuję za pięć lat pracy w radzie. Koncern jest w doskonałej kondycji biznesowej i finansowej, można być spokojnym o jego perspektywy — tak skomentował sprawę Radosław Kwaśnicki.

Wedle interpretacji jednego z naszych rozmówców, rada nadzorcza skonstruowana jest tak, by cztery osoby reprezentowały premiera Mateusza Morawieckiego, cztery — Nowogrodzką, czyli ścisłe kierownictwa PiS, a jedna (Małgorzata Niezgoda) — ministra energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane