Rentowność obligacji USA spada

opublikowano: 24-02-2022, 13:04

Atak Rosji na Ukrainę spowodował wzrost popytu na „bezpieczne przystanie”. Drożeją m.in. obligacje USA, informuje Reuters.

Rentowność obligacji 10-letnich USA spadła aż o prawie 15 pkt. bazowych do ok. 1,85 proc. Utrzymanie takiego popytu sygnalizuje możliwość największego dziennego spadku rentowności tych papierów od listopada.

- Jasne jest, że nie ma apetytu na ryzyko tego ranka, a jest olbrzymia niepewność – powiedział Reutersowi Chris Scicluna, szef analizy w Daiwa Capital Markets w Londynie.

W dół poszedł także tzw. krótki koniec krzywej rentowności USA. Rentowność obligacji 2-letnich spadła do ok. 13 pkt. bazowych do ok. 1,47 proc.

Obligacje drożeją także w Europie. Rentowność Bundów zmierza do zakończenia dnia największym spadkiem dziennym od marca 2020 roku kiedy strach wywołały doniesienia o pandemii koronawirusa.

Mimo ostatnich wydarzeń inwestorzy z rynku pieniężnego wciąż są przekonani, że Fed rozpocznie w marcu podwyższanie stóp procentowych. Wojna na Ukrainie spowodowała jedynie, że maleją oczekiwania agresywnej pierwszej podwyżki o 50 pkt. bazowych. Rynek uwzględnia wciąż w cenach wzrost o 25 pkt. bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane