Rentowności obligacji Niemiec wróciły na plus

opublikowano: 29-01-2018, 17:42
aktualizacja: 29-01-2018, 17:44

W związku z oczekiwaniami zakończenia skupu aktywów przez EBC rentowności 5-letnich obligacji Niemiec wyszły powyżej zera pierwszy raz od ponad dwóch lat.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Po jastrzębiej wypowiedzi członka Rady Prezesów EBC Klaasa Knota w poniedziałek rentowności niemieckich 5-latek sięgnęły 0,01 proc. Dochodowości, które jeszcze półtora miesiąca temu znajdowały się 0,39 proc. pod kreską, wyszły powyżej zera pierwszy raz od grudnia 2015 r. (na minusie wciąż utrzymują się rentowności papierów o krótszych zapadalnościach). Program skupu aktywów spełnił wszystkie pokładane w nim oczekiwania i nie ma żadnego powodu, by go kontynuować, stwierdził Klaas Knot. Obligacje Niemiec, a także papiery z pozostałych rynków bazowych, już wcześniej mocno wyprzedawano pośród oczekiwań zaostrzenia polityki EBC i pozostałych głównych banków centralnych.

Inwestorzy coraz bardziej zdecydowanie obstawiają, że jeszcze przed końcem roku EBC zakończy skup aktywów (wśród których znaczący udział miały papiery rządu w Berlinie), a w 2019 r. dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Rosną nie tylko uważane za skrajnie wypaczone przez skup aktywów rentowności obligacji Niemiec, a to za sprawą oczekiwań wzrostu inflacji w skali globu oraz zwiększenia emisji obligacji między innymi przez USA. Dochodowości 5-latek USA wzrosły od dołka z września o 89 punktów bazowych, sięgając 2,51 proc. (w tym czasie 27-punktowy wzrost rentowności zanotowały także analogiczne polskie papiery). Rynki papierów skarbowych znalazły się w bessie, ostrzegał w ubiegłym tygodniu goszczący na szczycie w Davos inwestor-miliarder Ray Dalio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy