Czytasz dzięki

Reprezentacja do EKES wyznaczona

opublikowano: 16-06-2020, 22:00

W cieniu wyścigu prezydenckiego przebiegła mało znana, poza kręgiem samych zainteresowanych, kadrowa rywalizacja o charakterze nie tyle wyborczym, ile nominacyjnym.

Zaczyna się nowa kadencja 2020-25 Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) w Brukseli, zatem państwa odnawiają swoje reprezentacje. EKES to organ doradczy głównych instytucji UE, skupiający trzy grupy delegatów: pracodawców, pracowników oraz podmioty z szeroko rozumianego sektora pozarządowego. W 326-osobowym komitecie Polsce przysługuje 21 mandatów, podzielonych na trzy siódemki. Jest to pewna analogia do konstrukcji Rady Dialogu Społecznego (RDS), w której jednak trzeciej kategorii nie ma, uczestniczą tylko organizacje biznesowe oraz centrale związkowe.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny siedzibę w Brukseli dzieli z Europejskim Komitetem Regionów.
Zobacz więcej

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny siedzibę w Brukseli dzieli z Europejskim Komitetem Regionów. Fot. ARC

Kandydatów do EKES zgłaszają Radzie UE rządy państw.

Co ważne — zgodnie z liczbą przysługujących miejsc, a więc o składzie delegacji wszędzie decyduje opcja akurat trzymająca władzę. W zgłoszonej 21-osobowej polskiej reprezentacji z naszego punktu widzenia najciekawszy jest skład siódemki pracodawczej. Znaleźli się w niej wytypowani przez organizacje należące do RDS, z następującym przydziałem miejsc: Konfederacja Lewiatan — 2, Pracodawcy RP — 1, BCC — 1, ZRP — 1 oraz ZPP — 2. Ta piąta organizacja, która po długich staraniach została zakwalifikowana do RDS w 2018 r., otwarcie zarzuciła czterem starszym „dyktat postkomunistycznej większości po stronie pracodawców w RDS”. ZPP uczciwie należał się mandat, starsza czwórka najchętniej pulą by się w ogóle nie podzieliła, natomiast rząd tzw. dobrej zmiany przyznał dodatkowy jako premię. Generalnie nieszczęściem polskich przedsiębiorców jest okoliczność, że ich bok trójkąta w RDS rozdzierany jest ostrym sporem. Notabene siódemka miejsc w EKES dla związkowców podzielona została przez rząd następująco: Solidarność — 3, OPZZ — 2, FZZ — 2. Wyszło naturalnie i bezkonfliktowo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane