Res-Drob próbuje się reanimować

Igor Nowak
opublikowano: 04-04-2000, 00:00

Res-Drob próbuje się reanimować

Zarząd rzeszowskiego Res-Drobu podejmuje wysiłki zmierzające do reanimacji zakładu. Firma wydzierżawiła już trzy wydziały: garmażerię, chłodnię i ubojnię. Dzięki tym zabiegom 70 proc. załogi prawdopodobnie utrzyma etaty.

Rzeszowskie zakłady drobiarskie Res-Drob walczą o przetrwanie. Po negocjacjach z trzema firmami zarząd zdecydował się na wydzierżawienie swojego wydziału ubojni firmie Migaba.

— Zdecydowaliśmy się na współpracę z młodą i dynamiczną firmą lokalną — mówi Wojciech Czarniecki, prezes Res-Drobu.

Garmażerię już wydzierżawiła firma Kresim, a chłodnię spółka złożona z pracowników Res-Drobu.

— Dzięki tym zabiegom prawdopodobnie uda się utrzymać etaty dla 70 proc. załogi — twierdzi Wojciech Czarniecki.

Przejęcie części dostawców i odbiorców rzeszowskiej spółki zapowiedział potentat tego sektora — giełdowy Drosed.

ZUS uderzył pierwszy

Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie Res-Drob znalazły się w dramatycznej sytuacji finansowej po tym, jak w styczniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajął konto spółki, na którym znajdowało się 300 tys. zł. Firma zalega z około 800 tys. zł z tytułu składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. ZUS nie zgodził się jednak na postępowanie układowe.

Bardziej wyrozumiały okazał się fiskus. Mimo że spółka zalega z płaceniem podatków, urząd skarbowy zgodził się na spłatę należnych 300 tys. zł w ratach.

W tej sytuacji zarząd firmy podjął decyzję o sprzedaży części nieruchomości i wydzierżawieniu kilku wydziałów.

Potem inni wierzyciele

ZUS i urząd skarbowy nie są jedynymi wierzycielami rzeszowskiej spółki. W kolejce do kasy firmy ustawiają się również dostawcy drobiu. Od sierpnia 1999 r. spółka spłaciła już, głównie dostawcom, około 40 proc. wierzytelności. Zaległości wynoszą jeszcze 6,5 mln zł.

Sąd Gospodarczy w Rzeszowie zdecyduje 10 kwietnia o dalszym losie spółki. Szefowie Res-Drobu złożyli bowiem wniosek o upadłość. Wojciech Czarniecki podał się do dymisji, ale rada nadzorcza nie przyjęła jego rezygnacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Igor Nowak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Res-Drob próbuje się reanimować