Reza Afshar: W sprawie zestrzelonego samolotu Rosja nie zrobi nic

Rosja nie będzie ryzykowała zaogniania sytuacji wokół zestrzelenia przez siły tureckie samolotu Su-24, ocenia były dyplomata brytyjski Reza Afshar.

Mimo ostrej odpowiedzi prezydenta Władimira Putina na zestrzelenie samolotu prowadzącego działania wojskowe w Syrii, rosyjska reakcja na incydent prawdopodobnie będzie bardzo ograniczona. Przynajmniej tak uważa Reza Afshar, były dyplomata brytyjski. Inni specjaliści dodają, że do wypadku prędzej czy później dojść musiało.

„Zgadnijcie, co zrobi po zestrzeleniu samolotu. Nie zrobi praktycznie nic. Obawy przed przeciwstawieniem się Moskwie zawsze były przesadzone” – napisał Reza Afshar na Twitterze.

Jego zdaniem Rosja będzie się odtąd powstrzymywać przed prowadzeniem bombardowań w przygranicznym regionie Syrii, zamieszkałym przez wspieranych przez Ankarę i zbuntowanych przeciwko prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi etnicznych Turków. Dziennikarz BBC Famił Ismaiłow oceniał, że do incydentu prędzej czy później musiało dojść.

„Mówimy o bardzo ciasnej przestrzeni powietrznej i niewielkim obszarze, gdzie były dokonywane bombardowania. Prędzej czy później rosyjskie samoloty musiały dostać się w turecką przestrzeń” – komentował Famił Ismaiłow.

Będący zaciekłym przeciwnikiem syryjskiego reżimu rząd w Ankarze już wcześniej ostrzegał Moskwę przed naruszeniami swojej przestrzeni powietrznej, przypomina BBC. Tymczasem według Sama Greene’a, dyrektora w think-tanku King's Russia Institute, kwestia zestrzelonego samolotu niknie wśród bardziej poważnych problemów Kremla, takich jak odcięcie dostaw elektryczności na anektowany w ubiegłym roku Krym.

„Nie stracić twarzy w sprawie zestrzelonego samolotu będzie stosunkowo łatwo, a poza tym nie ma to aż tak dużego znaczenia” – napisał na Twitterze Sam Greene.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, bbc.com

Polecane