Ropa wyraźnie tanieje

opublikowano: 18-04-2016, 09:13

Brak porozumienia w sprawie zamrożenia wydobycia ropy na spotkaniu w stolicy Kataru spowodował spadek jej cen na światowych rynkach, donosi Reuters.

- Wiarygodność OPEC w kwestii koordynacji wydobycia jest bardzo niska – komentuje Peter Lee, analityk BMI Research, działu agencji Fitch.  - Ale Saudyjczykom nie chodzi jedynie o ropę. To ma wiele wspólnego z polityką w regionie – dodał.  

Notowania ropy Brent w poniedziałek

Analitycy Morgan Stanley uważają, że brak nawet porozumienia nawet bez zobowiązań podkreśla zły stan relacji panujących w OPEC, co z kolei sygnalizuje zwiększone ryzyko wyższego wydobycia przez państwa kartelu.

Cena ropy Brent z czerwcowych kontraktów tanieje obecnie o 5,2 proc. do 40,86 USD. Ropa WTI również tanieje o 5,2 proc. do 39,52 USD. 

Lee prognozuje, że skutkiem braku porozumienia w Doha będzie spadek notowań ropy Brent poniżej 40 USD. Zastrzegł, że nie spodziewa się powrotu do 13-letniego minimum, trochę powyżej 27 USD. 

Analitycy Barclays prognozują, że średni kurs ropy Brent w drugim kwartale będzie wynosił 36 USD za baryłkę z powodu utrzymującej się nadpodaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane