Rosną wydatki i przychody

BT
opublikowano: 03-08-2006, 00:00

Fortis Bank rozwija bankowość detaliczną, dla małych firm, private banking i sieć placówek. Zyski są na drugim planie.

Fortis Bank zarobił w pierwszej połowie tego roku na czysto 58,4 mln zł. To o 20 proc. więcej niż przed rokiem.

— To skutek zwiększenia akcji kredytowej, która w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku wzrosła o 52 proc. — tłumaczy Jan Bujak, prezes Fortis Banku.

Najwięcej wzrosły kredyty hipoteczne, których w pierwszej połowie roku przybyło na 550 mln zł, dzięki czemu portfel wzrósł do nieco ponad 1,1 mld zł.

— Sądzę, że druga połowa roku powinna być dla nich równie dobra — prognozuje Jan Bujak.

Drugim źródłem wzrostu były kredyty inwestycyjne dla firm.

— Odnotowały one 39-procentowy wzrost — do 2,2 mld zł — podkreśla prezes.

Jednak mimo tak znacznych wzrostów zysk netto będzie zbliżony do wypracowanego w 2005 r., kiedy to wyniósł 100 mln zł.  

— Powodem są planowane przez nas inwestycje — wyjaśnia Jan Bujak.

Fortis Bank zamierza przede wszystkim w najbliższych latach zainwestować w sieć. Teraz ogółem ma 43 placówki. Chce otworzyć 30 oddziałów do obsługi bardziej zamożnych klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm (MiSP), a także 60-70 placówek do sprzedaży kredytów konsumpcyjnych, w tym kart kredytowych dla mniej zamożnych klientów. Na ten rynek wszedł dwa miesiące temu i widzi w nim duże możliwości wzrostu. Obecnie wprowadza także nową ofertę dla MiSP, uwzględniającą różne potrzeby małych firm.

— Ogółem w ciągu dwóch lat inwestycje w nowe produkty, sieć i wzrost zatrudnienia pochłoną 100 mln zł. Już w tym roku zwiększyliśmy zatrudnienie o 230 osób — do 1230, a do końca roku zwiększy się ono o kolejnych 200 etatów — ujawnia Jan Bujak.

Ze względu na rozwój i planowane inwestycje Fortis Bank nie planuje w najbliższym czasie wypłaty dywidendy. Nie ma także co liczyć na wyraźną poprawę wskaźników, choć jak twierdzi szef spółki, wskaźnik kosztów do dochodów C/I nie powinien przekroczyć 60 proc. Natomiast zwrot z kapitału ROE, obecnie na poziomie 18,1 proc., może przejściowo lekko spaść.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu